Vlada je otkrila detalje proslave ulaska u Europsku uniju koja će se održati u noći s 30. lipnja na 1. srpnja na Trgu bana Jelačića. Proslava je trebala koštati najviše 5,2 milijuna kuna, ali u Vladi kažu da bi se taj limit mogao probiti jer su ih mnogi hrvatski proizvođači odbili sponzorirati
Vladina radna skupina za obilježavanje ulaska Hrvatske u Europsku uniju, na čelu s predstojnikom ureda premijera Tomislavom Sauchom, već tjednima radi na pripremanju proslave 1. srpnja. Danas su objavili okvirni program proslave, grafička rješenja vizualnog identiteta, slogan i logo.
Slogan je najjednostavniji i glasi 'HR, EU.', a za logo su iskoristili prepoznatljive kockice, ali u bojama brojnih zemalja Europske unije. Autori vizualnog identiteta je Superstudio 29 čija je kreativna direktorica Ira Payer. Kao temelj je korišten koncept Borisa Ljubičića.
Detalje same proslave još neće otkrivati, no zna se da je Dora Ruždjak Podolski, ugledna kazališna i operna redateljica, osmislila cijeli program. Naime, tri mjeseca prije održavanja, Vladu 'je otpilio' također poznati redatelj Krešimir Dolenčić kojemu se nije svidjelo to što će morati osmisliti program baš na glavnom zagrebačkom trgu. U Vladi kažu da su idejom redateljice Podolski naprosto oduševljeni.
Građani će 30. lipnja od 20,30 sati moći doći na Trg bana Jelačića gdje će se, nakon zdravice u Banskim dvorima i druženja u Klovićevim dvorima, oko 23 sata Zakmardijevim stubama spustiti državni i europski vrh. U Vladi se nadaju da će stube biti sređene na vrijeme i da ih nitko neće, nakon sređivanja, ponovno išarati i, kako su rekli – zapišati.
Od 23 sata do 00,15 sati, u noći sa 30. lipnja na 1. srpnja, predsjednik Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i preostali visoki državni i europski dužnosnici počastit će građane svojim govorima, a u ponoć će svečano odbrojavati do trenutka ulaska u Europsku uniju. Nadaju se da će se na proslavu sliti što veći broj ljudi kako bi slike s trga obišle Europu i svijet, i po mogućnosti ih oduševile.
U Vladi nemaju 'plan B' u slučaju kiše, kažu tek kako se nadaju da baš 1. srpnja neće padati. U suprotnom se, rekli su u šali, pouzdaju u šestinske kišobrane.
Dok se na trgu slavi, točno u ponoć ministar financija Slavko Linić trebao bi biti na graničnom prijelazu u Bregani i skidati oznaku Carine. Netko će od ministara biti na Bajakovu i postavljati ploču Europske unije.
Slavit će se cijeloga dana 1. srpnja i postavljati zvjezdice po zračnim i pomorskim lukama, a točno u podne, na graničnom prijelazu Pasjak, ministri unutarnjih poslova Hrvatske i Slovenije obilježit će simbolični početak policijske kontrole 'one stop'. Dakle, nema više carine, a policijska kontrola bit će 'ujedinjena'.
A u Strasbourgu će, također 1. srpnja, hrvatski europarlamentarci položiti prisegu pred Europskim parlamentom i njegovim predsjednikom Martinom Shultzom.
Budući da u Vladi nisu htjeli platiti najveću dvoranu u Europskom vijeću u Bruxellesu, da bi baš 1. srpnja tamo počastili europske kolege, dobili su besplatan termin za 3. srpnja pa će se proslava u Bruxellesu, u toj najvećoj dvorani vijeća, održati tri dana nakon ulaska. Tamo će goste počastiti hrvatskim vinima i delicijama.
No ta ušteda na dvorani očito nije bila dovoljna da se Vlada zadrži na 5,2 milijuna kunakoliko se prije nekoliko tjedana tvrdilo da će maksimalno potrošiti za ovu prigodu. 'Još smo unutar zacrtanih okvira troškova, ali za koji iznos ćemo taj okvir probiti ne možemo danas reći. Mi ne možemo tjerati ljude da rade besplatno, sponzore smo tražili, ali nije bio najsjajniji odaziv', rekao nam je izvor u Vladi.
Upitan što misli zbog čega se hrvatski poduzetnici nisu javili kako bi za tu prigodu sponzorirali Vladu svojim uslugama i proizvodima, naš izvor kazao je da je na to nezahvalno odgovoriti, ali pretpostavlja da je to zato što ne vide u tome svoju korist: 'Valjda misle da im to ne bi bila prevelika reklama. Mi smo mislili da će vidjeti proslavu kao dobru priliku, ali eto.'