Vlada je na svojoj sjednici odgodila uvođenje poreza na nekretnine, ranije predviđeno za početak iduće godine. Na dnevnom redu je i pozdrav 'za dom spremni', oko kojeg se Vlada, na zahtjev SDP-a, morala očitovati. Premijer je progovorio i o kurikularnoj reformi
Premijer se u uvodnoj riječi osvrnuo na aktualne teme. 'Najprije želim kazati da smo nakon teške i katastrofalne požarne sezone preko noći zamijenili skoro dva godišnja doba...', kazao je i pobrojao štetu na zadarskom području. Dobro je, kaže, što nije bilo ljudskih žrtava, spomenuvši i ulogu Hrvatske vojske koja je poslala amfibiju i gradi pontonski most u Ninu. S ministrom financija Zdravkom Marićem vidjet će od kuda će se povući sredstva za naknadu štete.
Dotaknuo se odnosa sa Slovenijom i najavio sastanak s predstavnicima parlamentarnih stranaka da se usuglasi stav prije posjeta slovenskog premijera Mire Cerara. 'Cilj je predstaviti širi kontekst otvorenih pitanja sa Slovenijom', kazao je i dodao da će to biti na tragu 'mudre, stabilne i pouzdane politike'.
'Slovenija je država s kojom moramo imati najmanje problema i najviše bliskosti. To je platforma i na tome ćemo tražiti podršku stranaka', kazao je.
Osvrnuo se na premještanje ploče HOS-a. 'To smo napravili u kontaktu s predstavnicima HOS-a, čime smo riješili neprihvatljivost dijela sadržaja na ploči u Jasenovcu. Danas ćemo održati sjednicu Vijeća za prošlost. Bit će raspravljan jedan radni dokument. Zadaća je da se što skorije formuliraju preporuke za što kvalitetnije zakonsko reguliranje pitanja simbola i znakovlja totalitarnih sustava kako bismo riješili neujednačenu praksu postupanja. Niti jedna Vlada to nije riješila i regulirala tako da zatvorimo ideološke podjele u hrvatskom društvu. Tu postoje i provokatori koji koriste te teme da bi destabilizirali ozračje, unijeli razdor u javnost i naštetili ugledu Hrvatske. Tu mislim na marginalne stranke koje su palile novine. To osuđujemo', kazao je, misleći na predstavnike Autohtone Hrvatske stranke prava.
Osvrnuo se na pitanje obrazovne reforme. Zahvalio je Dijani Vican i ostalima što su u roku dovršili dokument. 'Očekujemo da dokument krene u daljnju proceduru. Pristupit ćemo osvježenju i modifikaciji članstva Posebne radne skupine, čime ćemo otkloniti medijske, često zlonamjerne, špekulacije. Želimo napraviti konsenzus i približiti stajališta. O ovoj temi svatko u Hrvatskoj ima mišljenje', kazao je premijer.
Osvrnuo se i na porez na nekretnine. 'Dogovorili smo na užem kabinetu da ćemo radi jasnoće i otklanjanja nedoumica predložiti izmjenu Zakona o lokalnim porezima i staviti izvan snage dio o porezu na nekretnine. To ćemo regulirati kroz Zakon o komunalnom gospodarstvu.'
'U prvom polugodištu smo ostvarili ne proračunski manjak, nego proračunski višak', pohvalio se.
Prva točka dnevnog reda je Nacrt prijedloga polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2017. godine i Nacrt prijedloga polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2017. godine.
'Makroekonomski pokazatelji u prvom polugodištu su pozitivni. BDP je rastao 2,7 posto. Domaća potražnja je dala najveći doprinos, prije svega osobna potrošnja i investicijska aktivnost', kazao je i dodao da je to rezultat porezne reforme. Inflacija je 1,1 posto. Industrijska proizvodnja rasla je 2,1 posto, a trgovina na malo za pet posto. Nakon dugo vremena raste građevina, 1,7 posto. Raste i broj noćenja turista, s 23,2 posto više noćenja u prvih šest mjeseci. Rekordna je to sezona za RH.
Poreznim prihodima ostvarena je 35,1 milijarda kuna, što je rast od 2,4 posto. Od PDV-a je uprihođeno četiri posto više novca', izvijestio je ministar financija Zdravko Marić.
'Što se tiče rashoda državnog proračuna, ukupni rashodi su 59,9 milijardi kuna, najviše za zaposlene 12,9, a to je povećanje za 336 milijuna kuna zbog dogovora sa sindikatima državnih službenika i da zaposlenima u javnom sektoru dignemo plaću za dva posto', objasnio je.
'U 2016. smo smanjili rashode za kamate i nastavljamo ih smanjivati. Kada sve zbrojimo i oduzmemo, deficit iznosi 1,6 milijardi kuna. U istom razdoblju prošle godine - 2,4 milijarde kuna. Kada tim brojkama dodamo izvršenje proračuna izvan proračunskih korisnika i sve ostale korisnike koje smo dužni uključivati prema metodologiji, u prvih šest mjeseci ostvaren je rezultat kakav nije zapamćen u zadnjih 15 godina. Imamo ukupni suficit 35 milijuna kuna', kazao je Marić, dodajući da je to jasna poruka o tome kako vode financije.
U sklopu druge točke je Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o lokalnim porezima, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona.
Ministar financija Zdravko Marić kazao je da je u okviru zakona predviđen element koji se tiče poreza na nekretnine. To je na tragu pojednostavljenja poreznog sustava da se kroz objedinjavanje tri nameta, komunalna naknada, spomenička renta i porez na kuće, integriraju u jedan, pojasnio je.
Odredbe koje se tiču poreza na nekretnine se uklanjaju iz ovog zakona. Porez na cestovna motorna vozila plaća se jednom godišnje, pri registraciji vozila.
Na tapetu je i Nacrt prijedloga zakona o provedbi Uredbe (EU) 2015/2283 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenog 2015. o novoj hrani (EU). Novom hranom smatra se ona koja se nije rabila u Europskoj uniji prije 1997., poput hrane od mikroorganizama, algi i slično, kazao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Izvijestio je da se treba sazvati treći saziv Vijeća za genetski modificirane organizme.
Vlada je odlučila o rasporedu neutrošenih sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu Hrvatske agencije za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata Agenciji za ugljikovodike.
Na dnevnom redu sjednice Vlade, među ostalim, odgovor je na interpelaciju Kluba zastupnika SDP-a o radu Vlade RH radi njenog nečinjenja u vezi s učestalom zlouporabom ustaškog pozdrava 'za dom spremni'. Naime Klub SDP-a je krajem travnja u saborsku proceduru uputio tu interpelaciju, a povod je bilo, kako navode, nedjelovanje Banskih dvora zbog spomen-ploče poginulim pripadnicima HOS-a u Jasenovcu na kojoj je, kao dio grba udruge koja je postavila ploču, ispisan i taj pozdrav.
SDP-ovih 28 zastupnika traži od Hrvatskog sabora da otvori raspravu o toj temi i jasno obveže Vladu da svojim djelovanjem spriječi korištenje simbola i pozdrava koji su u Hrvatskoj zabranjeni na temelju Ustava, zakona i jasne sudske prakse.
Plenković je u potpunosti odbacio navode SDP-a. 'U nizu javnih nastupa kazali smo da se ograđujemo od svih totalitarnih režima i odbijamo teze o relativizaciji ustaškog znakovlja', kazao je. U ime Vlade izrazio je pijetet prema žrtvi 11 HOS-ovaca, čija su imena na ploči koja je skinuta iz Jasenovca. Kaže da je statut HOS-a upisan s grbom u registar udruga 2003. Dodaje da je pozdrav 'za dom spremni' previše kontaminiran ustaškim režimom i da je zato ploča premještena. Kao Vlada, kaže, to pitanje žele dugoročno riješiti. 'Predlažemo Saboru da ne prihvati interpelacije 28 zastupnika kluba SDP-a', zaključio je.