Vruće je ove zime u Mađarskoj i bez klimatskih promjena. Parlamentarni izbori, na kojima se premijer Viktor Orban suočava s najvećim izazovom za ostanak na vlasti u 12 godina dugoj eri, zakazani su tek za 3. travnja, a već sada vadi se 'teška artiljerija'. Orban se na sve moguće načine nastoji održati na vlasti pa dijeli novac šakom i kapom, a oporbu nastoji difamirati po obrascu koji je upalio na izborima 2018. godine
Suočena s dugogodišnjom Orbanovom dominacijom, gotovo cjelokupna oporba stala je nasuprot vladajućeg Fidesza. Riječ je o raznolikoj koaliciji šest oporbenih stranaka, od lijeva do desna, koju predvodi konzervativac Peter Marki-Zay.
Ankete pokazuju da je Fidesz u neznatnoj prednosti pred oporbom, ali mnogo birača još je neodlučno kome dati glas. One objavljene krajem siječnja pokazale su da Fidesz ima neznatnu prednost pred oporbom.
Orban je prihvatio izazov koji je pred njega stavila ujedinjena oporba i na sve moguće načine nastoji doći do glasova. U tu svrhu odlučio je 'odriješiti kesu' preusmjeravanjem pet milijardi eura u džepove umirovljenika i kućanstava s nižim prihodima, što je velik zaokret u odnosu na strogu politiku štednje koju je do sada zagovarao. Stručnjaci smatraju da su njegove mjere politički obojene i da će izazvati rast inflacije u zemlji.
Za mirovine u siječnju utrošeno je dodatnih 550 milijuna eura, a u veljači će računi umirovljenika biti 'podebljani' za još milijardu eura, piše FT. U videu objavljenom na Facebooku početkom tjedna premijer Orban istaknuo je da se radi o povratu duga nakon što je 2009. tadašnja socijalistička vlada smanjila mirovine.
'Oni su uzeli, mi vraćamo', kazao je Orban.
Pri tome, obitelji s djecom dobit će poreznu olakšicu vrijednu ukupno 1,7 milijardi eura. Pripadnicima oružanih snaga za plaće se izdvaja još 500 milijuna eura dok zaposlenici mlađi od 25 godina više neće plaćati porez na dohodak.
Ministarstvo financija procjenjuje da će time toj skupini u džepu ostati 400 milijuna eura. Valja podsjetiti da je prošlog studenog vlada najavila smanjenje socijalnih doprinosa za dvije milijarde eura, a to će ove godine stupiti na snagu.
Pored toga, Orban udara po političkim protivnicima.
On već dugo vrti priču o tome da tajne svjetske sile kuju urotu protiv njegove zemlje, predstavljajući sebe kao jedinog čuvara nacionalnih interesa Mađarske koji ih može spasiti od takve prijetnje. Kritičari tvrde da zavodi glasače teorijama zavjere začinjenima notom antisemitizma.
Tako je prošlog tjedna provladin dnevnik Magyar Nemzet objavio da je u posjedu novih snimaka koji 'pokazuju' da nevladine organizacije, koje financira mađarsko-američki financijer i filantrop George Soros, 'manipuliraju' međunarodnim medijskim izvještavanjem o Mađarskoj.
Potez jako podsjeća na kontroverzu prije parlamentarnih izbora 2018. godine, kada su objavljivane snimke zaposlenih u nevladinim organizacijama, piše Politico.eu.
Magyar Nemzet objavio je da je s nepoznate adrese dobio mail s nizom materijala, uključujući snimke na engleskom jeziku Andreja Noska, bivšeg menadžera Zaklade Otvoreno društvo, koju financira George Soros, i video novinara Matyasa Kalmana.
Nekoliko sati od objavljivanja snimaka mađarska vlada postavila ih je na jedan od svojih službenih kanala na Youtubeu, a priča je kružila svim provladinim medijima u Mađarskoj. Kasnije je Orban iskoristio priliku da poentira kako je Mađarska zemlja kojom se ne može upravljati izvana.
U oba slučaja snimci izgledaju fragmentirani i njihov kontekst je nejasan, a neidentificirana osoba se vidi kako postavlja pitanja na engleskom u pozadini. Magyar Nemzet predstavio je snimke kao dokaz da 'većina nevladinih organizacija, uključujući Amnesty International, 'kontrolira strane novinare' i da 'strani novinari pokazuju iskrivljenu sliku Mađarske'.
Nosko i Kalman odbili su komentirati snimke, ali aktivisti i skupine civilnog društva tvrde da one obmanjuju i da je u tijeku kampanja s ciljem da se prevare i tajno snimaju članovi civilnog društva.
Najnovije curenje informacija dolazi u trenutku u kojem su mađarski aktivisti, novinari i oporbeni političari sve zabrinutiji da su njihova građanska prava ugrožena. Prošlog ljeta pojavili su se dokazi da su brojni novinari i oporbenjaci bili na meti špijunskog softvera Pegasus.
S druge strane mađarska oporba se nada da će izvući zemlju iz izolacije u koju ju je odvela Orbanova politika. Suzbijanje korupcije i pridruživanje Uredu europskog javnog tužitelja otvorit će sredstva Europske unije za poticanje gospodarskog rasta i ulaganja, izjavio je u srijedu njezin čelnik Peter Marki-Zay, piše Reuters.
EU je godinama u svađi s Budimpeštom oko niza pitanja - u rasponu od LGBT prava do medijskih i akademskih sloboda.
Mađarska bi trebala dobiti 7,2 milijarde eura namijenjenih oživljavanju gospodarskog rasta poremećenog pandemijom koronavirusa, ali spor s Bruxellesom oko demokratskih standarda doveo je do zamrzavanja sredstava. Marki-Zay se nada da će nakon što porazi Orbana ta sredstva biti oslobođena, a planira ih potrošiti na programe energetske učinkovitosti i socijalnog stanovanja.
Kako je stanje mađarske demokracije već godinama pod upitnikom, Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) planira slanje veće skupine promatrača mađarskih parlamentarnih izbora 3. travnja, uključujući praćenje medija, objavio je OESS.
Najvažnija europska organizacija za sigurnost i ljudska prava u izvješću objavljenom na svojoj internetskoj stranici navodi da uz glavnu skupinu analitičara planira poslati 18 promatrača koji bi dulje vrijeme pratili izborni proces širom zemlje i 200 promatrača koji bi pratili glasanje na dan izbora.
Pored redovnih parlamentarnih izbora, u Mađarskoj se 3. travnja na inicijativu Fidesza održava referendum o podršci kontroverznom LGBTQ zakonu, što su analitičari ocijenili kao Orbanov potez da animira svoje birače da izađu na izbore.