UTRKA U NAORUŽAVANJU

Vučić nas prati u stopu: Što Srbija nabavlja kao odgovor na naše Himarse i Bayraktare

20.11.2024 u 09:33

Bionic
Reading

Samo dva dana nakon što je izraelski Elbit objavio da će neimenovanoj europskoj državi prodati svoj sustav PULS i bespilotne letjelice Hermes 900, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je da njegova zemlja nabavlja višecijevni bacač raketa i dronove, ne precizirajući pritom dobavljača. Vučićeva najava o nabavi dolazi tjedan dana nakon što je hrvatski ministar obrane Ivan Anušić obznanio kako nabavljamo američke višecijevne bacače raketa M142 Himars i turske dronove Bayraktar TTB2. Stoga ova najnovija srbijanska kupnja relativno sličnog sustava podsjeća na svojevrsnu utrku u naoružanju započetu obostranom nabavom francuskih Rafalea. Za slučaj da naši susjedi doista nabavlju PULS i Hermes 900, tportal donosi više o tim sustavima

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je u svojem obraćanju utorak navečer kazao da je Srbija potpisala ugovor o nabavci visokosposobnog raketno-topničkog sustava zemlja-zemlja i dronova, bez da je naveo porijeklo tih proizvoda. Kako javlja tamošnji zrakoplovni portal Tango Six, Vučić je izjavio da je potpisan ugovor za nabavu 'najmoćnijih raketno-topničkih sustava na svijetu'.

'Čime ćemo uspjeti odgovori svim izazovima i svima koji su mislili da će napraviti prednost u odnosu na Srbiju. Dakle, riječ je o najmodernijem, najskupljem i najboljem sustavu. Nabavili smo i nove, možda neke od najboljih sustava dronova u svijetu i to bi nam trebalo stići već tijekom 2025. godine', rekao je Vučić. Premda nije precizirao suparnika u naoružavanju, posve je jasno da su Vučićeve riječe odnose na Hrvatsku i našu nabavu američkih Himarsa i turskih Bayraktara, dok najnovija srbijanska nabava podsjeća na dinamiku obostrane kupovine francuskih višenamjenskih aviona Rafale.

Vučić je dodao da se radi o najsofisticiranijem oružju na svijetu, s izravnom komunikacijom preko zapovjednog mjesta od drona do raketnog kopništva koje 'odmah upucava mjesto i uništava sve, bez greške'. Prvi čovjek Srbije ocijenio je i da je naručeno oružje 'jače od Himarsa', čime je dao naznačiti tko bi mogao biti takmac u naoružavanju, a javnosti poručio da bi joj nakon njegovih riječi trebalo biti jasno što se kupuje.

Nije propustio nadodati da je Srbija platila prvu ratu za Rafale u iznosu od 472 milijuna eura, kao ni da Beograd pritom nije kasnio s uplatom. Po svojem uhodanom običaju, Vučić je objavi o nabavi dodao dašak drame te je otkrio da je dobavljač ispoštovao želju kupca da prvi objavi više detalja.

Ispaljuje čitav spektar raketa

Zanimljivo je da Vučićeva najava dolazi dva dana nakon što su brojni specijalizirani mediji, a među njima i portal burzovnog indeksa Nasdaq, objavili da je izraelski Elbit dionik ugovora vrijednog oko 335 milijuna dolara za isporuku obrambenih sustava jednoj europskoj zemlji. Izraelski obrambeni gigant je prisnažio kako će se ugovori sklapati na razdoblje od tri i pol godine te da uključuju nabavu sustava PULS i pripadajućih raketa, kao i dronova Hermes 9000 opremljenih naprednim novostima.

Kao što mu i samo ime kazuje, PULS (Precise & Universal Launching System) je precizni i univerzalni lansirni sustav koji je Elbit razvio kako bi zadovoljio zahtjeve modernih ratnih okruženja. Ovaj autonomni topnički raketni sustav je zapravo nadograđena i modernizirana inačica sustava Lynx koja nudi ekonomski učinkovito rješenje za precizno lansiranje niza naprednih raketa i projektila, osiguravajući mogućnost preciznog ciljanja s optimalnim odzivom.

Elbit ističe da je PULS napredni topnički sustav koji nudi sveobuhvatno rješenje za učinkovito upravljanje misijama paljbe, osiguravajući nesmetan pristup značajnoj i vrlo učinkovitoj vatrenoj potpori bez obzira na prevladavajuće vremenske uvjete. Nadodaje i da je potpuno prilagodljiv postojećim platformama, nudeći optimalnu fleksibilnost paljbe bez potrebe za modifikacijama sustava. Naglašavaju i da sustav nudi jasnu prednost u odnosu na konvencionalne topničke sustave jer eliminira potrebu za premještanjem topničkih jedinica kako bi odgovarale željenom dometu paljbe.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Elbit Systems

Prema navodima proizvođača, ovo svestrano rješenje može ispaljivati širok raspon vrsta streljiva s jednog položaja, omogućujući gađanje ciljeva na udaljenosti do 300 kilometara. Višenamjenski lanser uključuje dva specijalizirana kontejnera, s time da je svaki prilagođen za određenu vrstu rakete. Lanser može ispaliti 18 raketa Accular kalibra 122 milimetara, deset raketa Accular od 160 milimetara te četiri rakete EXTRA i dvije rakete Predator Hawk.

Accular je vrlo precizna vođena topnička raketa za podršku kopnenim snagama, posebno u scenarijima urbanog ratovanja gdje tradicionalno topništvo može biti ograničeno terenom, udaljenošću i preciznošću. Opremljena je jediničnom bojnom glavom za prodor ili kontroliranu fragmentaciju, a koja se učinkovito suprotstavlja topničkim ciljevima na suvremenom bojnom polju. Varijanta promjera 122 milimetara široko se koristi u raketnom topništvu te ima domet od 35 kilometara i može nositi bojnu glavu od 20 kilograma. Varijanta od 160 milimetara može pogoditi metu na udaljenosti od 40 kilometara, koristeći bojevu glavu od 35 kilograma.

Od podrške pješaštvu do uništavanja prioritetnih meta

EXTRA je pak topnička raketa velikog dometa visoke preciznosti s dometom do 150 kilometara i kružnom preciznošću od 10 metara. Riječ je o navođenoj raketi koja može precizno gađati ciljeve bez obzira na vremenske uvjete i bez oslanjanja na dodatne sustave. Njezina nadzvučna brzina omogućuje mu postizanje najudaljenijih ciljeva za manje od pet minuta, što ga čini preferiranom opcijom za precizne napade koje obično izvode izraelske zračne snage. Opremljena bojnom glavom od 120 kilograma, EXTRA je s obzirom na inačicu za kontroliranu fragmentaciju i proboj, učinkovit i precizan izbor za operacije u urbanim krajolicima.

PULS može ispaljivati i rakete dugog dometa Predator Hawk, namijenjene za dubinske precizne udare i uništavanje ciljeva visokog prioriteta na udaljenosti do 300 kilometara, s preciznošću u promjeru do 10 metara. Predator Hawk je naoružan bojnom glavom od 140 kilograma i učinkovita je protiv širokog spektra visoko isplativih ciljeva na taktičkom bojnom polju, kao što su zapovjedni i komunikacijski centri, sjedišta logističkih mjesta, mjesta elektroničkog ratovanja i radarske instalacije.

I ova raketa može pogađati mete bez obzira na vremenske uvjete i neovisno o dodatnim sustavima, dok najudaljeniju metu uništava nakon osam minuta leta. Zanimljivo je i da PULS može lansirati lebdeće streljivo SkyStriker, što je jedinstvena značajka među višecijevnim raketnim bacačima. Dronovi SkyStriker imaju domet od oko 100 kilometara, a za slučaj nedovršene misije mogu se vratiti u bazu radi ponovnog lansiranja.

PULS postoji i u inačici Light iza koje se krije laki raketni lanserski sustav dizajniran za pomoć specijalnim snagama u operacijama u udaljenim i visokorizičnim okruženjima bojišta. Sustav pruža brzu, preciznu i učinkovitu vatrenu podršku u operacijama koje zahtijevaju pouzdanost, točnost i mobilnost. Posebno je prikladan za scenarije u kojima uporaba projektila dugog dometa možda nije isplativa.

Nasljednik najraširenijeg vojnog drona na svijetu

Ovaj kompaktni sustav može se dostaviti standardnim vojnim transportnim avionom srednje veličine tipa C-130 Hercules ili An-32, a može se postaviti i na laka taktička vozila. Može nositi do osam Accular raketa kalibra 122 milimetara te je opremljen naprednim navigacijskim i zapovjedno- kontrolnim sustavima. Treba reći i da se lanser može pripremiti za paljbu za manje od minute od prijema misije.

Osim Izraela, PULS koriste vojske Danske i Nizozemske, dok Azerbajdžan, Kazahstana i Ruanda u svojem sastavu imaju raniju inačicu Lynx. Budući operateri s već potpisanim ugovorima su Njemačka i Španjolska, dok su za sustave još zainteresirani Tajland, Filipini i Novreška.

Ukoliko Srbija nabavlja Elbitove dronove Hermes 900, treba reći da se radi o letjelicama srednje veličine, srednje visine djelovanja i duge izdržljivosti, ali veće nosivosti od konkurenata. Hermes 900 su dizajnirani za taktičke misije, a nasljednik je inačice 450, jedne od naraširenijih vojnih dronova na svijetu.

Dron iz serije 900 ima autonomiju leta od preko 30 sati i može letjeti na maksimalnoj visini od 9100 metara, s primarnom misijom izviđanja, nadzora i prijenosa komunikacije. Letjelica ima raspon krila od 15 metara, a teži 970 kilograma, s nosivošću od 300 kilograma korisnog tereta. Opcije nosivosti uključuju elektrooptičke i infracrvene senzore, radar sa sintetičkom aperturom i uređaje s indikacijom cilja, ali i opremu za naprednu komunikaciju, elektroničku inteligenciju i ratovanje te čitav niz hiperspektralnih senzora.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Elbit Systems

Hermes 900, kojeg Izraelci nazivaju Kochav (zvijezda), pogonjen je Rotaxovim motorom od 210 konjskih snaga, ima maksimalnu brzinu od 220 kilometara na sat, dok je brzina krstarenja upola manja. Pored Izraela, Hermes 900 koriste Azerbajdžan, Brazil, Čile, Filipini, Kanada, Kolumbija i Indija. Uz njih, taj se dron nalazi u sastavu Europske agencije za pomorsku sigurnost, dok ga Island koristi za kontrolu svoje ekonomske zone. Također, Hermes koristi i meksička policija i švicarsko ratno zrakoplovstvo.