U Beogradu je završila Medicinski fakultet, zaposlila se i osnovala obitelj. Tijekom tog razdoblja nije imala problema s boravkom u Srbiji
Hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala obitelj, srbijanske su vlasti uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu - protjerat će je iz zemlje i zabraniti joj ulazak na godinu dana.
Ima 15 dana za žalbu
Njoj je policija 8. travnja uručila rješenje kojim joj se ukida ranije odobren privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje ulazak u zemlju na godinu dana. Razlozi za to nisu objavljeni, ali Stojanović Ivković pretpostavlja da je to zbog njezine potpore studentima koji mjesecima prosvjeduju u Srbiji.
'Imam sedam dana za iseljenje iz Srbije i 15 dana pravo na žalbu. Pozvali su me policijski službenici i zakazali razgovor. Kada sam pitala zbog čega, rekli su da je to rutinska provjera boravka. Pitala sam zašto. Rekli su ponovno da je to rutinska provjera i ja im u to nisam povjerovala jer u proteklih 12 godina nikada nisu kontaktirali sa mnom zbog nečeg takvog, niti sam ikada imala ikakav problem', kazala je za 24sata Stojanović Ivković.
'Došla sam u kancelariju, bilo je prisutno nekoliko službenika. Uručili su mi rješenje u kojem je pisalo da predstavljam prijetnju za sigurnost države. Nije bilo navedeno zašto ni kako, pa sam sama povezala i rekla im da je to vjerojatno zato što sam podržala studentske prosvjede i osudila ulazak predsjednika u jedinicu intenzivnog liječenja. Možda ću ostati bez posla, možda ću morati povesti i dijete sa sobom, što znači da neće viđati oca, ići u vrtić', kazala je.
Vojnić traži reakciju EU-a
Saborska zastupnica Jasna Vojnić, koja je i predsjednica Hrvatskog narodnog vijeća (HNV) u Srbiji, objavila je danas da slučaj liječnice Stojanović Ivković duboko zabrinjava.
'Ona je protjerana iz Srbije samo zato što je mislila drukčije. Zato što je podržala studente koji traže više slobode i odgovornosti. Zato što se kao liječnica usudila javno progovoriti o zlouporabama moći u zdravstvu. I zato što je, kao građanka, odlučila ne šutjeti', navodi zastupnica. O tome govorimo već mjesecima – i mi sa saborske govornice i studenti koji su otišli do Strasbourga – da situacija u Srbiji ide u zabrinjavajućem smjeru, prostor slobode se sužava, a demokratski standardi se ozbiljno narušavaju dok se u javnosti ponovno pojavljuje retorika devedesetih – od koje se nismo ni oporavili', dodaje Vojnić.
Ovakvi i slični slučajevi mogu prerasti u ozbiljne probleme na Balkanu i ne smiju se zanemariti, ističe ona.
'Zato još jednom jasno poručujemo: Europska unija mora hitno i odlučno reagirati. Ne samo zbog Arien. Nego zbog pravde, slobode i prava svih građana – i budućnosti ovog prostora kojem svi mi pripadamo i u kojem želimo ostati živjeti', priopćila je.