akcija u srbiji

Vučićev nekadašnji prvi tip za struju pao s još 14 ljudi: U javnim nabavama nestalo milijun eura

12.02.2025 u 19:09

Bionic
Reading

Srbijanska policija i pravosuđe potvrdili su u srijedu uhićenje 15 osoba zbog zlouporaba i korupcije, među njima dugogodišnjeg čelnika Elektroprivrede Srbije (EPS) i aktualnog predsjednika beogradske općine Obrenovac Milorada Grčića iz vladajuće Srpske napredne stranke (SNS)

Sumnja se da su oni zlouporabom službenog položaja i ovlasti u javnim nabavama oštetili državno poduzeće EPS za više od milijun eura, rekao je glavni tužitelj Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu Nenad Stefanović.

Mediji bliski predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću promptno su privođenje Grčića izravno doveli u vezu s Vučićevom nedavnom najavom o opsežnoj borbi protiv korupcije u kojoj, kako je rekao, "neće biti pošteđenih".

Tijekom dana uslijedile su dodatne informacije u uhićenju skupine osumnjičenih, a mediji javljaju da su zaplijenjene i velike svote novca, nakita, satova i drugih dragocjenosti.

Pojedini okrivljeni terete se i za davanje i primanje mita u vidu novčanih i i drugih darova kao i prikrivanje kaznenih djela pranja novca, rekao je tužitelj Stefanović i najavio "pokretanje financijske istrage protiv sumnjivih i s njima povezanih osoba".

Milorad Grčić bio je na čelu EPS-a koncem 2021. kada je elektroenergetski sustav Srbije doživio kolaps jer se u vodeću termoelektranu Nikola Tesla u Obrenovcu ložio ugalj loše kvalitete pomiješan s blatom, a u gorionike dodavao mazut kako bi se dosegnuli odgovarajući učinci za proizvodnju struje.

Taj kolaps koštao je EPS milijunske svote za uvoz struje, a Grčić je smijenjen, ali je nedugo potom postavljen za predsjednika općine Obrenovac.

Uz Grčića je danas uhićeno još 14 osoba koje se dovode u vezu sa zlouporabama u javnim nabavama i uzajamnom pogodovanju u koruptivnim poslovima.

U nizu reagiranja potaknutih uhićenjem donedavnog čovjeka od povjerenja srbijanskog predsjednika, iz oporbe stižu ocjene da je riječ o Vučićevu "kriznom PR-u" kojim želi skrenuti pažnju s masovnih prosvjeda u zemlji i mnogo većih koruptivnih afera, a da se istodobno u javnosti želi stvoriti privid žestoke borbe protiv korupcije.