Republikanski kandidat Marco Rubio dobio je najviše novca od donatora s Wall Streeta među kandidatima u utrci za američkog predsjednika, dok je Donald Trump dobio samo oko 1.500 dolara, pokazuje analiza Reutersa, na temelju javno dostupnih podataka o financiranju kampanji
Rubio, republikanski senator s Floride, dobio je tako više od četiri milijuna dolara od zaposlenika banaka i investicijskih tvrtki, poput Bank of America, Deutsche Banka i Goldman Sachs Groupa od prošlogodišnjeg objavljivanja kandidature za predsjedničku utrku, pokazala je analiza individualnih donacija koje su bile veće od 200 dolara.
Bivši guverner Floride Jeb Bush, koji se povukao iz utrke u subotu zbog slabog rezultata postignutog na predizborima u saveznim državama Iowa, New Hampshire i Južna Karolina, drugi je po iznosu donacija s Wall Streeta, s prikupljenih 2,45 milijuna dolara. Na trećem je mjestu demokratska kandidatkinja Hillary Clinton sa 723.361 dolara.
Budući da se sužava broj kandidata u republikanskom taboru, Marcu Rubiju mogle bi stići nove donacije. Vrlo brzo nakon što je iz utrke ispao Jeb Bush nekoliko je njegovih donatora Reutersu kazalo da se pripremaju za prebacivanje svoje financijske podrške Rubiju.
Donatori s Wall Streeta mogu pomoći kandidatima kao što im mogu i naštetiti u prikupljanju glasova, posebno kod onih glasača koji krive bankare za financijsku krizu koja je izbila 2008. godine i veliku recesiju koja je potom uslijedila.
"Sama ideja da se novac prikuplja na Wall Streetu je škakljiva. Čak i na strani republikanaca postoji određeno nepovjerenje unutar baze u pogledu toga sektora", kazao je profesor s University of Iowa Tim Hagle.
No, Hagle je kazao i da bi Rubiju mogla pomoći financijska podrška jer bi želio postati republikanski protukandidat Donaldu Trumpu.
Demokratski kandidat Bernie Sanders i republikanski Donald Trump dobili su, pak, najmanje iznose od Wall Streeta,
To i ne čudi jer Sanders krivi Wall Street za financijsku krizu i obećava da će velike banke podijeliti u manje. Prikupio je 26.650 dolara od bankovnih zaposlenika od najave svoje kandidature, što je tek majušan iznos od ukupno prikupljenih 96 milijuna dolara.
Poslovni čelnik i milijarder Trump, koji sam financira svoju kampanju, namaknuo je samo 1.566 dolara od zaposlenika banaka. Većina novca za financiranje kampanje dolazi od prodaje robe putem njegove mrežne stranice.
Inače, Donald Trump osvojio je u utorak navečer po lokalnom vremenu osvoji preizbore u saveznoj državi Nevadi, pokazuju projekcije koje je objavila tv mreža CNN, čime je snažno učvršćen njegov status glavnog kandidata u utrci Republiklanaca za Bijelu kuću.
Pokazatelji premoćne pobjede bombastičnog milijardera toliko su bili jaki da je CNN minutu prije završetka glasovanja objavio kako "sa stopostotnom sigurnošću" može najaviti Trumpovu pobjedu.
Prema inicijalnim rezultatima, Trumpovi glavni protukandidati u utrci za republikansku nominaciju, senator iz Floride Marco Rubio i senator iz Teksasa Ted Cruz, bore se za drugo mjesto.
Rezultati nakon pet posto prebrojanih glasova pokazuju da Trump vodi s 42,6 posto, Rubio dobiva 25,1 posto, dok Cruz za sada ima 20,1 posto, objavio je CNN.
Stranački izbori u Nevadi uslijedili su nakon sličnih predizbora u Južnoj Karolini, gdje je Trump osvojio skoro trećinu glasova.
Rezultati u Nevadi nisu iznenađenje, jer su ispitivanja javnog mnijenja pokazivala uoči izbora solidnu prednost Donalda Trumpa, za kojeg se očekivalo da će njegov imidž neovisnog i vanjskog igrača kao i kockarske veze odjeknuti u jugozapadnoj američkoj državi i njenom najvećem gradu Las Vegasu. Iako je Trump vodio u anketama na nacionalnoj razini, postavljalo se pitanje hoće li u Nevadi polučiti uspjeh kao i drugdje, s obzirom na njegove izjave protiv imigranata.
Još dvojica kandidata za predsjedničku nominaciju Ben Carson i John Kasich znatno su zaostali u utrci, a prema rezultatima koje objavljuje Fox News i MSNBC, osvajaju 8 odnosno 4 posto glasova.
Izbori u Nevadi su četvrti izbori u republikanskom taboru, nakon onih u Iowi, New Hampshireu i Južnoj Karolini, ali prvi u zapadnom dijelu zemlje. Nevada je za republikance ključni barometar u odvijanju izbora, budući da je gotovo 40 posto od tri milijuna stanovnika te države latinoameričkog podrijetla.
U Nevadi su u subotu glasovali demokrati, a pobjedu je odnijela Hillary Clinton. Time je njezina kampanja protiv Bernieja Sandersa dobila vjetar u leđa kada se činilo da gubi korak.
Pobjede Trumpa u Južnoj Karolini i Clinton u Nevadi tijekom vikenda dale su im znatnu prednost za sljedeću fazu utrke: "Super utorak" 1. ožujka, kada simultano glasuje desetak saveznih država.