Koliko će Hrvatsku ukupno koštati dvije nove misije Hrvatske vojske, ona u Poljskoj, u koju šaljemo 90 vojnika, i ona u Litvi, u koju šaljemo 200 vojnika, nije poznato. No poznato je to koliko košta sam prijevoz opreme na ove dvije lokacije. Za 4,6 milijuna kuna privatna tvrtka, s dvije željezničke kompozicije, prevest će tone vojne opreme i nekoliko desetaka vojnih vozila u ove dvije zemlje
Javnu nabavu vrijednu više od 4,6 milijuna kuna odradit će tvrtka Agit d.o.o. iz Zagreba koja se bavi integralnim transportom. Iako je rok prijevoza opreme za Poljsku bio 15. listopada, rezultati javnog natječaja objavljeni su u Oglasniku javne nabave tek 6. studenog.
Iz dokumentacije, koja poprilično detaljno opisuje vozila što se transportiraju, vidljivo je da je sa željezničkog terminala Vrapče do željezničkog terminala Orzysz u Poljskoj otišla željeznička kompozicija na kojoj je bilo 15 kontejnera s opremom, 19 vojnih vozila, koliko će ih sudjelovati u misiji, te vagon sa spavaonicama. Oprema je ukrcana u vojarni Josip Zdilar u Velikoj Buni. MORH će ovu uslugu platiti nešto više od dva milijuna kuna.
Šesto tisuća kuna više koštat će pak prijevoz vojne opreme i vozila do Litve. U ovom slučaju kompozicija će također prevoziti 15 kontejnera opreme, no znatno više vojnih vozila. Do željezničkog terminala Gaižiunai u Litvi do 2. prosinca moraju stići 24 vojna vozila, među kojima i 15 oklopnih vozila Patria, što se u dokumentaciji konkretno ne navodi, no vidljive su dimenzije i težina pojedinih vozila koja MORH šalje u Poljsku. Vrijednost ove usluge je 2,6 milijuna kuna.
Portal Obris ranije je ukazao na to kako do sada nije bio raspisan javni natječaj za prijevoz vojne opreme i vozila za neku NATO-vu misiju. U ranijim slučajevima prijevoz su obavljali američki saveznici, i to besplatno, ili pak Nijemci uz naplatu.
Podsjetimo, Hrvatska šalje vojne snage koje se raspoređuju prema granici s Rusijom u sklopu koncepta ojačane prednje prisutnosti NATO-a (enhanced Forward Presence - eFP), dogovorenog na samitu NATO-a u Varšavi u srpnju prošle godine. Prema tom konceptu, od multinacionalnih savezničkih snaga formiraju se četiri borbene skupine koje se raspoređuju u Litvi, Latviji, Estoniji i Poljskoj, pod vodstvom Kanade, Njemačke, Velike Britanije i SAD-a.