Govoreći s Vesićem o gradu na dvije rijeke, kao neizbježna tema nametnuo se projekt
Beograd na vodi koji je gradski menadžer predstavio kao krucijalni projekt koji će u potpunosti promijeniti imidž grada i shvaćanja o njemu u svijetu, pored ubrzanog razvoja industrije Beograda, a samim time i Srbije zbog otvaranja novih radnih mjesta. 'Beograd na vodi prijelomna je točka poslije koje se naš glavni grad, a samim time i cijela država razvijaju u drugom pravcu. Ovaj projekt vrijedan 3,5 milijardi eura promijenit će naš grad i Srbiju tako da ćemo jednog dana s ponosom moći reći da je to bio trenutak kada je počeo naš ubrzan razvoj', mišljenja je Vesić koji dodaje kako će Beograd na vodi donijeti bolju budućnost svim građanima srbijanskog glavnog grada, bez obzira podržavaju li ga danas ili osporavaju.
Prema njegovim riječima, izgradnja 1,8 milijuna kvadrata stambenog i poslovnog prostora na prostoru Savskog amfiteatra, više od 20.000 novih radnih mjesta i posao za cjelokupnu građevinsku industriju Srbije, predstavljaju pozitivne efekte. 'Malo se zna da smo, zahvaljujući ovom projektu, čak i prije početka njegove realizacije, pokrenuli važne infrastrukturne projekte koji su desetljećima bili zamrznuti', istaknuo je Vesić podvukavši kako je najvažnija posljedica realizacije projekta to što će Beograd postati poslovni i turistički centar Balkana što će pak predstavljati vrlo uvjerljiv poziv drugim investitorima da dođu u srbijansku prijestolnicu i ulože novac u druge projekte. Projektom Beograd na vodi naglasio je Vesić, grad će se koristiti i nekim zagrebačkim iskustvima kada su u pitanju povlačenje novca iz EU fondova, ali i kvalitetno rješavanje sustava gradske kanalizacije.
Na pitanje o protivnicima projekta iza kojeg stoji kapital iz
Ujedinjenih Arapskih Emirata, Vesić je naglasio da su prosvjedi koji su popratili projekt za njega očekivani, ali se to često događa kada se pokreću progresivni projekti. 'Postoje projekt koji su iznad politike. Kada se gradio Eiffelov toranj u Parizu ili neboder Shard u Londonu, bilo je prigovora kako će narušiti vizuru grada, a danas su neizbježni brendovi i zaštićeni
trademark gradova. Kad god se nešto mijenja, bit će i određenog otpora, no to je smo pokazatelj toga kako u demokratskom društvu svatko ima pravo na svoje mišljenje', smatra Vesić koji dodaje kako će uskoro kao drugi krucijalni projekt za Beograd krenuti i studija o izgradnji podzemne željeznice koja je još uvijek nedosanjani san grada.
Na pitanje što Zagreb može naučiti od Beograda projektom Beograd na vodi, Vesić smatra kako glavni grad Hrvatske može primijeniti taktiku kojom se pri realizaciji važnih projekata vodio srbijanski premijer
Aleksandar Vučić. 'Predsjednik Vlade Srbije na svako putovanje u inozemstvo vodio je gospodarstvenike koji su predstavljali projekte potencijalnim investitorima. Tu nema čekanja da vam netko dođe, vi sami morate biti efikasni i vući investitore za rukav. Hitno moramo mijenjati način razmišljanja kako smo najvažniji na svijetu. Mi smo mala tržišta i kao takvi sami se moramo pokrenuti i privlačiti strani kapital koji može pomoći našim posrnulim gospodarstvima', zaključuje Vesić.
379155 ,334626 ,407973 ,407320