Za deset dana na zagrebačkim će se ulicama pojaviti nova gradska služba - prometno redarstvo. Osnovni će zadatak te službe biti legitimiranje građana, ispisivanje kazni od 300 kuna vlasnicima nepropisno parkiranih automobila i pozivanje pauka
Bit će ih ukupno 25, imat će znatno veće ovlasti nego komunalni redari, a neodgovorne će vozače nadzirati supermodernim uređajem Nomad. Riječ je o uređaju vrijednom 20 tisuća kuna koji u istodobno snima vozilo u prekršaju, pronalazi vlasnika i sprema podatke o prekršaju na server u Gradskom poglavarstvu.
Ručno ispisivanje kazni time će otići u prošlost, a administrativni poslovi u Gradskom uredu za promet smanjit će se na minimum. Dvadeset i pet odabranih do kraja sljedećeg tjedna obučava se u Policijskoj akademiji, a nakon toga kreću na ulice.
Za razliku od komunalnih redara, čiji je opseg posla znatno veći, prometni redari će se usredotočiti na prekršaje u prometu u mirovanju. Osim toga, moći će kažnjavati i vlasnike vozila parkiranih na pješačkim prijelazima, križanjima i invalidskim mjestima, što dosad nije bilo slučaj.
'Komunalni redari postupali su u skladu s Odlukom o komunalnom redu, dok će prometni redari postupati prema Zakonu o sigurnosti prometa. No, osim što će kažnjavati vozače, nova će gradska služba regulirati promet na križanjima, a poslije i upravljati videokamerama koje će pratiti promet u gradu. Valja istaknuti da je njihov cilj uvođenje reda u promet, a ne kažnjavanje vozača. U ulicama gdje se parkiranje ne naplaćuje redari će obavještavati vozače o tome što smiju, a što im nije dopušteno', kaže Bošnjak, koji je za Jutarnji.hr potvrdio da se izlazak redara na ulice očekuje najkasnije do 30. listopada.