Zagrebačka županija je u 2024. godini s po 14 posto više turističkih dolazaka i noćenja nego 2023. postigla rekordne rezultate, a u 2025. s fokusom na integralno upravljanje destinacijama te pronalazak novih sadržaja za produljenje sezone očekuje nastavak pozitivnih trendova
Turista je u Zagrebačku županiju u 2024. došlo 169,4 tisuće, a ostvarili su gotovo 307 tisuća noćenja, što je ne samo više nego u 2023. nego i u odnosu na 2019. godinu.
Direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović kaže da to najbolje pokazuje napredak turizma u toj županiji.
S više turista i noćenja u 2024. ta je županija među tek par u Hrvatskoj s dvoznamenkastim porastima u odnosu na 2023., a među rijetkima je i certificirana regija u Hrvatskoj u održivosti turizma prema međunarodnom sustavu Green Destinations.
Njezine raznovrsne destinacije, kaže Alilović, privlače posjetitelje prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i autentičnim enogastronomskim doživljajima, a među njima je najposjećenija Velika Gorica, s udjelom u ukupnom turističkom prometu većim od 36 posto. Slijedi Jastrebarsko s udjelom od 20 posto, Sveta Nedelja od 18 posto, Samobor sa 11 posto, a Ivanić-Grad s udjelom od pet posto.
Rastuću potražnju prati i rast smještajnih kapaciteta
U županiji rastu i smještajni kapaciteti, pa je tako broj osnovnih kreveta od 2019. do sada porastao za više od 30 posto, ili s 3.326 na 4.761, a broj smještajnih objekata s 300 na 603.
Alilović kaže da se otvaraju i novi smještajni kapaciteti, među kojima prvi heritage hotel u Zagrebačkoj županiji, u Svetom Ivanu Zelini, koji spaja tradiciju, povijest, suvremene standarde i vrhunsku kvalitetu, smješten u povijesnom okruženju Kurije Omilje.
'Svjesni smo da unatoč ovim iskoracima Zagrebačka županija i dalje ima manjak smještajnih kapaciteta, posebice više kategorije. To je izazov i prilika za razvoj i daljnja ulaganja, a objekti poput Kurije su smjer kojim želimo ići - privlačiti nove investicije koje će odgovarati zahtjevima suvremenih putnika i istovremeno sačuvati lokalnu baštinu i autentičnost', kaže Alilović.
Kako je većina smještajnih kapaciteta u privatnom smještaju, očekuje da će nova zakonska regulativa donijeti promjene, uključujući potencijalni rast kvalitete kroz rekategorizaciju. Pritom direktorica TZZŽ napominje da Zagrebačka županija kao nerazvijena kontinentalna destinacija ulazi u treću i četvrtu razinu indeksa razvijenosti te vjeruje da će utjecaj tih promjena biti prilagođen njihovim specifičnostima i omogućujući stabilan razvoj.
Plan upravljanja destinacijom
'Zbog tih i ostalih izazova, trenutno radimo na Planu upravljanja destinacijom, koji će pružiti strateški okvir i smjernice za dugoročni i održivi razvoj cjelogodišnjeg turizma u Zagrebačkoj županiji. Plan će se fokusirati na ravnotežu između povećanja kvalitete smještajnih kapaciteta i očuvanja autentičnosti te na stvaranje prilika za dodatno povezivanje privatnog i javnog sektora, čime bismo postavili temelje za razvoj u skladu s potrebama lokalne zajednice i turista', otkriva Alilović.
Za 2025. u planu je i nastavak jačanja kvalitete turističke ponude kroz ulaganja u ljudske resurse, tj. edukaciju i osposobljavanje kadrova za održivi razvoj destinacije, a u tom smjeru ide i promocija, koja će biti intenzivirana, posebno kroz ciljane kampanje na slovenskom i poljskom tržištu i naglašavati autentična iskustva, enogastronomiju i prirodne ljepote.
Nastavlja se i 'potraga' za specijaliziranim i dodatnim sadržajima ponude, odnosno, kako kaže, prema nišama više dodane vrijednosti, koja će potaknuti i inovacije i digitalizaciju, a u planu je i jačanje suradnje te certifikacija kroz standarde globalnog gastro vodiča Michelin.
Tu su i aktivnosti poput projekta InterWine, financiranog sredstvima EU fonda kroz program prekogranične suradnje Interreg Slovenija-Hrvatska.
Nastavit će se i studijski posjeti stranih medija, kojih je u 2024. županijska Turistička zajednica organizirala za više od 40 stranih novinara i influencera.
Na pitanje s kakvim proračunom županijska TZ raspolaže za 2025., Alilović iznosi da je za oko 36 posto veći nego 2024., odnosno da je 2019. iznosio oko 340 tisuća eura, a sada prelazi milijun eura, što po njoj također pokazuje koliko je turizam u županiji napredovao.