U nekomercijalnom smještaju u 2024. godine prijavljeno je boravilo 466 tisuća turista koji su ostvarili 10,5 milijuna noćenja, što je za četiri odnosno 3,2 posto manje nego u 2023., a po županijama je najviše ili gotovo 63 posto od ukupnih noćenja ostvareno u Zadarskoj i Primorsko-goranskoj, podaci si DZS-a
Podatke o tom smještaju DZS (Državni zavod za statistiku) preuzima iz sustava eVisitor, u koji vlasnik kuće ili stana za odmor za sebe i sve osobe koje noće u tom objektu ima obvezu prijave i odjave gostiju.
Iznimno, prema propisima, vlasnik kuće, apartmana ili stana za odmor za sebe i članove svoje uže obitelji, koji turističku pristojbu plaća u godišnjemu paušalnom iznosu, prijavu i odjavu turističkoj zajednici obavlja prvi put pri plaćanju paušalnog iznosa turističke pristojbe.
Od ukupno evidentiranih turista i noćenja u nekomercijalnom smještaju u 2024., a DZS ne navodi koliko je takvih objekta bilo, većina se odnosi na strane turiste, kojih je u te objekte došlo gotovo tri posto manje nego 2023. ili 364 tisuće, a sa 6,4 milijuna noćenja u blagom su minusu od 0,5 posto.
Nijemci na trećem mjestu
Prosječno su po dolasku ostvarivali 17,5 noćenja, a među strancima najviše je bilo Slovenaca, 109 tisuća ili 4,2 posto manje nego u 2023.godine. Turisti iz Bosne i Hercegovine su drugi, sa udjelom u stranim noćenjima od 12,7 posto, zatim iz Njemačke sa 10 posto, Srbije sa 8,3 posto, Austrije sa 4,3 posto, Češke sa 3,2 posto te Mađarske sa 2,8 posto udjela. Time zajedno čine 84,6 posto od ukupnih noćenja stranih turista u nekomercijalnom smještaju, dok se ostalo odnosi na sve ostale zemlje.
Pojedinačno po nacijama domaći turisti su ipak u nekomercijalnom smještaju na prvom mjestu, sa 102 tisuće dolazaka i 4,2 milijuna noćenja, ali su time u većem 'padu' od stranih u odnosu na 2023. - za gotovo 8 posto u dolascima i za 7 posto u noćenjima. Prosječno su po dolasku ostvarivali oko 41 noćenje.
Zadarska županija je na vrhu
Po županijama i noćenjima u nekomercijalnom smještaju, većina je ostvarena u jadranskim županijama, i to najviše u Zadarskoj, gdje je u tom smještaju bilo 4,1 milijun noćenja ili gotovo 39 posto od ukupnog broja, a druga je Primorsko-goranska županija sa 2,5 milijuna noćenja tj. udjelom od 23,7 posto.
Istarska županija je treća i još jedina s udjelom iznad 10 posto odnosno s 15 posto u ukupnim nekomercijalnim noćenjima ili 1,6 milijuna.
Slijede ih Šibensko-kninska županija sa 7 posto udjela u ukupnim noćenjima turista u nekomercijalnom smještaju u 2024., Splitsko-dalmatinska sa 6,8 posto, Dubrovačko-neretvanska sa 4,6 posto i najmanje, 4 posto, Ličko-senjska.
I u kontinentalnim županijama gotovo sve su imale nešto turista i noćenja u nekomercijalnim smještajnim objektima, ali daleko manje od jadranskih, po nekoliko stotina i manje, a jedine četiri županije u kojima u 2024. nije evidentiran nijedan turist niti noćenja u takvim objektima su Bjelovarsko-bilogorska, Brodsko-posavska, Međimurska i Požeško-slavonska županija.