iznenadna eskalacija

Kinezi brodovima okružili Tajvan i izveli bojevu paljbu: Tajvan digao vojne avione; Javio se SAD

02.04.2025 u 05:59

Bionic
Reading

Kineska vojska izvela je bojevu paljbu u Istočnom kineskom moru, u sklopu eskalacije iznenadnih vojnih vježbi koje su u tijeku u blizini Tajvana, objavilo je u srijedu Zapovjedništvo Istočnog bojišta Narodnooslobodilačke vojske (PLA). Vježbe slijede porast kineske retorike protiv predsjednika Tajvana Lai Ching-tea, kojeg je Kina u utorak nazvala 'parazitom', a dolaze nakon posjeta američkog ministra obrane Petea Hegsetha Aziji, tijekom kojeg je više puta kritizirao Peking

Kina, koja na demokratski uređen Tajvan gleda kao na svoj teritorij, više je puta osudila Laija kao 'separatista'. On je pobijedio na izborima i preuzeo dužnost prošle godine te odbacuje tvrdnje Pekinga o suverenitetu i kaže da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.

Pod nazivom Strait Thunder-2025A, kineske oružane snage pokrenule su vježbe u središnjim i južnim dijelovima Tajvanskog tjesnaca, usmjerene na testiranje sposobnosti postrojbi za 'zajedničku blokadu i kontrolu' te 'precizne udare na ključne ciljeve', izjavio je glasnogovornik Istočnog zapovjedništva, viši pukovnik Shi Yi, prenosi CNN.

Kao dio vježbi, koje nisu bile unaprijed najavljene, kopnene snage Istočnog zapovjedništva provele su bojevu paljbu dugometnim napadima u određenim zonama Istočnog kineskog mora, navodi se u službenom priopćenju.

Precizni udari

'Vježbe su uključivale precizne udare na simulirane ciljeve poput strateških luka i energetskih postrojenja, a rezultati su u potpunosti ispunili očekivanja', dodao je pukovnik Shi.

Paljba iz više smjerova

Vježbe su uslijedile odmah nakon što je PLA prethodnog dana provela zajedničke manevre kopnenih, pomorskih, zračnih i raketnih snaga oko Tajvana, djelujući iz više pravaca. Ovi potezi došli su svega nekoliko dana nakon što je američki ministar obrane Pete Hegseth, tijekom svog prvog posjeta Aziji, poručio da će se Sjedinjene Države odlučno suprotstaviti 'kineskoj agresiji'.

Istočno zapovjedništvo PLA-e ocijenilo je da su vježbe predstavljale 'oštro upozorenje i snažan oblik odvraćanja separatističkih snaga koje zagovaraju tajvansku neovisnost', nazvavši ih 'legitimnim i nužnim odgovorom u cilju zaštite kineskog suvereniteta i nacionalnog jedinstva'.

Tajvan: Iracionalna provokacija

Za Tajvan – demokratski otok s oko 23 milijuna stanovnika, koji se na najbližoj točki nalazi tek 130 kilometara od kineske obale – ove vojne aktivnosti predstavljaju novi podsjetnik na stalnu prijetnju iz Pekinga. Kineska Komunistička partija, koja vlada zemljom, tvrdi da Tajvan pripada Kini i ne isključuje mogućnost uporabe sile kako bi preuzela kontrolu nad njime.

Tajvanske vlasti osudile su kineske vojne vježbe kao 'iracionalnu provokaciju', optuživši Peking da djeluje kao 'izazivač nestabilnosti'.

Sjedinjene Američke Države, kao glavni međunarodni saveznik i podupiratelj Tajvana, oštro su kritizirale ono što nazivaju 'neodgovornim kineskim prijetnjama i vojnim pritiscima u blizini Tajvana'.

U srijedu je američki State Department rekao da s drugim saveznicima i partnerima ostaje predan Tajvanu, 'suočenom s kineskom taktikom zastrašivanja i destabilizirajućim ponašanjem'.

'Još jednom, kineske agresivne vojne aktivnosti i retorika prema Tajvanu služe samo zaoštravanju napetosti i dovode u opasnost sigurnost regije i svjetski prosperitet', navodi se. 'Sjedinjene Države podupiru mir i stabilnost diljem Tajvanskog tjesnaca i protive se jednostranim promjenama statusa quo, uključujući silu ili prisilu', prenosi Guardian.

Više od deset kineskih ratnih brodova u 'zoni odgovora'

Zapovjedništvo kineskog istočnog ratišta priopćilo je da se vježbe odvijaju u srednjem i južnom području Tajvanskog tjesnaca. Neki od otoka Tajvana udaljeni su samo nekoliko kilometara od Kine.

Visoki tajvanski sigurnosni dužnosnik rekao je Reutersu da je više od 10 kineskih ratnih brodova bilo u tajvanskoj 'zoni odgovora' u srijedu ujutro te da je kineska obalna straža sudjelovala u vježbama 'uznemiravanja'.

Sjedinjene Države, najvažniji međunarodni podupiratelj Tajvana i glavni dobavljač oružja unatoč nedostatku službenih diplomatskih veza, osudile su vježbe.

Japan i Europska unija također su izrazili zabrinutost.