Nakon utvrđivanja dnevnog reda ove sjednice, krenulo je aktualno prijepodne na kojemu će zastupnici propitivati premijera i ministre, čime ujedno počinje nova, šesta sjednica Hrvatskog sabora koja će, uz dvije pauze za lokalne izbore, trajati do 15. srpnja.
Ždrijebom je odlučeno da će prvo, od ukupno 39 zastupničkih pitanja, postaviti SDSS-ova Dragana Jeckov, a da će 'aktualac' zatvoriti zastupnica Možemo! Draženka Polović.
-
11:04
'Moje pitanje je bilo namenjeno ministru financija, ali može mi odgovoriti premijer i sadašnji predsjednik HDZ-a Plenković, a može i budući predsjednik HDZ-a Ivan Anušić', kazala je SDP-ova Sanja Radolović.
'Uskršnja košarica skuplja za 20 posto u odnosu na prošlu godinu, cijene i dalje divljaju, bakalar i šunka su postali luksuz, Hrvatska je i dalje najgora po pitanju inflacije, a što vi radite? Ništa. Slažete li se vi s ekonomistima da je Vlada podbacila u borbi protiv inflacije? Brojke vas demantiraju u potpunosti', poručila je Radolović.
'Ja ću pokušati zamijeniti ministra financija. Traje jedna bespoštedna bitka između Vlade i opozicije na način da Vlada radi sve za građane, a opozicija pokušava sve portretirati kao da je katastrofa', kazao je Plenković.
Pohvalio se s brojem zaposlenih. 'Mi smo kada gledamo rast plaća, u našim mandatima je rastao 80,9 posto, a inflacija 36,3 posto. Mjere koje smo poduzeli - osam paketa, 8 milijardi i 300 milijuna eura, mjere za poduzetnike, 80 ograničenih proizvoda', kazao je Plenković.
'Cijene hrane, odite samnom u subotu ujutro na parkinge trgovačkih lanaca u Trst. Zateći ćete pune aute hrvatskih građana. Odite samnom kad netko pokuša otići u banku dignuti stambeni kredit, nećete moći. To su vaše brojke', odgovorila mu je Radolović. -
10:56
'Izborom Trumpa započela je jedna nova, stara era u globalnim odnosima. Politika carina pogađa cijeli svijet, izravno i neizravno. Male zemlje poput Hrvatske bit će osobito pogođene. Što mislite o ovoj vrsti ekonomske politike, kako vidite politiku EU i treba li Europa uzvratiti recipročnim carinama i zanima me kakvi su stavovi Hrvatske oko mogućeg trgovinskog rata? Imamo li procjene kako bi se takva situacija prelila na potrošačke cijene koje plaćaku naši građani?', upitao je premijera Dario Zurovec.
'Točno je da su ove mjere uvele nesigurnost i poremećaje. Mi smo izrazili i zabrinutost i suzdržanost u pogledu učinkovitosti tih mjera', kazao je Plenković.
Rekao je da je zadovoljan da su carine zasad uvedene na mali broj proizvoda. 'Što se tiče EU, traju konzultacije na svim razinama. Za Hrvatsku postoje dva tipa učinaka - izravni i neizravni. Naša razmjena sa SAD-om je dva posto ukupne trgovinske razmjene. Mi smo reagirali odmah, održali sastanak s izvoznicima na tržište SAD-a, neki izoze 80, a neki čak 100 posto svojih proizvoda. No neizravni učinci na partnere naših kompanija tekako mogu imati učinak na naše kompanije. Naš zajednički odgovor u EU treba pridonijeti da se zaštite naši izvoznici. Ta strateška strpljivost, koju pokazujemo kao EU, je dobar pristup i trebamo težiti ka vraćanju u ustaljene gabarite transatlantske trgovinske suradnje. Ato će biti korisno i dobro za Hrvatsku i hrvatsko gospodarstvo', poručio je Plenković. -
10:28
HDZ-ov Ljubomir Kolarek imao je pitanje o vojnom roku i to za ministra obrane Ivana Anušića.
Ministar je rekao da će u lipnju zakon ići u javno savjetovanje, a u devetom mjesecu išlo bi drugo čitanje u Saboru i usvajanje. 'Do kraja godine bi imali novi zakon, a vojno osposobljavanje će se početi provoditi krajem ove godine. Naše su procjene sljedeće, potencijal od 18 ili 19 tisuća mladića, računamo da će se veliki dio njih pozivati na priziv savjesti. MORH će preuzeti između 4-5 tisuća pripadnika koji će biti pripadnici ORSH u ta dva mjeseca. Računamo na pet generacija godišnje. Cijena će biti oko 20-tak milijuna eura godišnje', poručio je Anušić.
'1100 eura će biti naknada svima koji će ići na vojno osposobljavanje i prednost u zapošljavanju u javnim i državnim službama', kazao je Anušić, dodavši da nitko ne smije dobiti otkaz zbog vojnog zapošljavanja, a da će studenti nakon studija ići na vojno zapošljavanje. -
10:07
SDP-ova Mirela Ahmetović imala je pitanje za ministra prometa Olega Butkovića.
'Radi se o temi željezničke pruge Rijeka-Zagreb. Neobično je da vi nastavljate ugovarati poslove po tom projektu, a nema valjanu dokumentaciju. Čula sam da je čak i europski javni tužitelj počeo češljati taj projekt, da li ministarstvo ili HŽ Infrastrukturu. Je li to istina?', upitala je.
Butković je kazao da je fokus obnova i izgradnja željezničke infrastrukture. 'Dionica pruge od Rijeke do Zagreba je aktivna, a natječaj za ostatak je raspisan. Kad gledam u cijelosti prugu to je najveći izazov. Radimo sve da ubrzamo projekt, ima jako puno izazova. Sve procedure vezane uz žalbene postupke ne mogu komentirati. Moramo raditi sve da projekte ubrzavamo i da proceduru uspijemo skrtiti. Nemam informacija o provođenju istrage EPPO-a, nije mi takva informacija došla u ministarstvu, kao ni u HŽ Infrastrukturu', odgovorio je Butković.
'Vi imate problem. Hodate naokolo, trošite javna sredstva i prodaje navodnu snagu i lokalnu viziju kako vam je Plenković naredio', odgovorila mu je Ahmetović.
-
09:45
Prvo pitanje ministru poljoprivrede Davidu Vlajčiću postavila je SDSS-ova Dragana Jeckov oko raspolaganja poljoprivrednim zemljištem.
'U toku je još jedna proljetna sjetva, a odluke o raspolaganju poljoprivrednim zemljištem za općine u Vukovarsko-srijemskoj županiji još nema. Recite ministre, gdje je zapelo?', upitala je Jeckov.
'Detektirali ste problem i na tome radimo. Jedan od prioriteta je donošenje novog zakona. nov zakon će biti revolucija u sektoru poljoprivrede', poručio je Vlajčić.
'Floskule koje ste iznijeli hrvatskog seljaka ne zanimaju. To koliko vam je stalo do poljoprivrede govori jedno od vaših DP-ovskih obećanja kada ste rekli da ćete ministarstvo prebaciti u Osijek', poručila mu je Jeckov.
Za povredu poslovnika javio se i DP-ov Stipo Mlinarić, koji je rekao da bi bilo dobro i da Uprava za nestale bude u Negoslavcima jer 'tamo znate gdje su ljudi koji se još traže'. Jandroković mu je dao opomenu i pozvao sve zastupnike da ne zlorabe povredu poslovnika.
Javila se ponovno i Jeckov. 'Kad god se dotaknemo realnih problema, vi se vratite u '91. iz koje niste izašli', poručila mu je Jeckov.
Ponovno se javio Mlinarić, no Jandroković je zamolio da se svi suzdrže prepucavanja. Mlinarić je Jeckov odgovorio 'da to nije prošlost jer se svaki tjedan pokapaju' ubijeni u ratu.
'Nije prošlost, kao što nisu prošlost ni svi oni ubijeni u Dunavu, za koje ste zabranili da im bacimo vijenac', poručila je Jeckov.Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL -
09:44
Započelo je aktualno prijepodne.
-
09:42
Prije aktualnog prijepodneva zastupnici su utvrdili i dnevni red nove sjednice.
-
09:42
Zastupnici su održali minutu šutnje za papu Franju.
Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL -
09:41
Započela je nova sjednica Sabora, a na početku je predsjednik Gordan Jandroković izdvojio nekoliko riječi o smrti pape Franje.
'Posljednjih smo mjeseci s velikom pozornošću pratili njegovu borbu s bolešću i osluškivali vijesti iz Vatikana, nadajući se, naravno, najboljem. Svakodnevno je bio u mislima i molitvama mnogih vjernika. A onda smo ga ove uskršnje nedjelje vidjeli kako s balkona bazilike svetoga Petra čestita Uskrs svojoj kršćanskoj braći i sestrama. Vjerujem da je mnoge iznenadilo to njegovo pojavljivanje, a zasigurno još i više - kada se u papamobilu spustio među vjernike. Nažalost, ispostavilo se - po posljednji put. Jer je već sljedećeg jutra Bog Svetog Oca Franju pozvao k sebi. Taj zadnji silazak među vjernike ostaje upečatljivim završnim svjedočanstvom njegove potpune posvećenosti svome puku, uz kojeg je uvijek bio i uz kojeg je želio ostati, do samoga kraja. Upravo zbog takvih snažnih slika uskrsnoga dana, prekjučerašnja vijest o odlasku pape Franje sve nas je posebno zatekla i potresla',poručio je Jandroković.
Predsjednik Sabora izrazio je i sućut Vatikanu. 'Kao njen vrhovni poglavar, Katoličku crkvu vodio je kroz osobito izazovno razdoblje, kako za svijet u kojem živimo, tako i za samu Crkvu. Pritom ju je, sukladno svojoj viziji, uvijek nastojao činiti boljom i bližom vjerničkome puku, naglašavajući solidarnost, suradnju i odgovornost kao tri stupa socijalnog nauka Crkve. U svijetu bremenitom različitim krizama, od pandemije do ratnih razaranja i njihovih brojnih posljedica, papa Franjo bio je i ostao snažnim promicateljem brige za sve one koji na bilo koji način ispaštaju. I gorljivi odvjetnik mira. Reakcije svjetskih čelnika i javnih osoba na njegov odlazak potvrđuju da je mahom bio prepoznat kao čovjek mira i dijaloga, kao promicatelj međusobnog razumijevanja i kao istinski predvodnik u brizi za sve ranjive, odbačene i marginalizirane. Papa Franjo jest napustio ovaj svijet, ali nama vjernicima ostaje njegov jasan i nedvosmislen poziv - da u aktualnoj Svetoj godini jubileja budemo pravi „hodočasnici nade“. Sveti Otac bio je duboko svjestan koliko je današnjem svijetu ta poruka žive nade potrebna. On sām ju je zaista djelatno živio', zaključio je Jandroković.Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL