U Zagrebu je u posljednja 24 sata zabilježeno 853 slučajeva zaraze koronavirusom, a provedeno je 1918 testiranja, izvijestio je u petak zagrebački Stožer civilne zaštite.
Zaprimljeno je 2988 uzoraka, a provedeno je 1918 testiranja. Zabilježene su 853 novooboljele osobe, a epidemiolozi su uspješno kontaktirali i obradili 630 osoba. Samoizolacija je izrečena za 986 osoba.
"Zahvaljujemo liječnicima obiteljske medicine što su se aktivno uključili u mjeru određivanja samoizolacije. Vjerujemo da ćemo zajedničkim nastojanjima uspješno pobijediti epidemiju", rekla je zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "dr. Andrija Štampar" Sandra Šikić.
Vodeći uzrok zaraze su i dalje kontakti s oboljelim osobama, nešto manji broj je negativnih epidemioloških anamneza, a problem su okupljanja, svečanosti i radna mjesta.
Na epidemiološku obradu ukupno čekaju 2222 osobe.
Pozitivne osobe zabilježili su i u pet domova za starije kod 17 korisnika i jedne djelatnice. Što se tiče škola, u osnovnim školama pozitivno je 10 učenika, osam nastavnika i jedan asistent, a za 389 učenika određena je samoizolacija.
U srednjim školama pozitivna su 23 učenika i jedan nastavnik, a 468 učenika je u samoizolaciji.
Uvode se antigenski brzi testovi
Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč istaknuo je da sve razine zdravstvene zaštite na nacionalnoj i lokalnoj razini rade u izrazito teškim uvjetima te da je velik broj zdravstvenih radnika u samoizolaciji ili su pozitivni.
"Pozivamo sve građane da kroz mjere zaštite pomognu da se sigurnost u našem gradu drži na što većoj razini", poručio je Jeleč.
Vezano za kapacitet testiranja na Velesajmu, gdje je jučer prekinuto testiranje zbog nedostatka materijala, rekao je kako je epidemiološka situacija takva da su postojeći kapaciteti PCR testiranja na nacionalnoj i lokalnoj razini nadmašili stvarne tehničke i ljudske potencijale.
"NZJZ svakodnevno testira četiri puta više od onoga što je u normalnim okolnostima moguće. Ista je situacija i s drugim ustanovama. Pokušajima da otvorimo još punktova samo se broj čekajućih nalaza i uzoraka povećava", objasnio je Jeleč dodavši da preko 1000 testova čeka obradu, a trajanje je preko 48 sati.
Najavio je da će od utorka najvjerojatnije prijeći na kombinaciju PCR testiranja i testiranja antigenskim brzim testovima, kao što je to zbog epidemiološke situacije učinila cijela Europa.
"Antigenski testovi su jedino rješenje koje može osigurati rješenje ovolikog broja zaraženih osoba i njihove detekcije", poručio je dodavši da se nalazimo na prekretnici i da će antigenski testovi biti prvenstveno za bolesnike sa simptomima.
Covid redari na grobljima za blagdan Svih svetih
Zamjenica gradonačelnika Olivera Majić podsjetila je da su produžene nužne epidemiološke mjere koje je Grad donio prije dva tjedna.
Vezano za održavanje blagdana Svih svetih, s konferencije je upućen apel za striktnim poštivanjem svih epidemioloških mjera te za strpljenje u zonama gradskih groblja, uz pridržavanje uputa policijskih službenika i zaposlenika komunalnog i prometnog redarstva.
Majić je istaknula da su donijeli epidemiološke protokole i objavili ih na internetskim stranicama, stajalištima i vozilima ZET-a. Također, svaki autobus i stajalište je pokriven covid redarima koji čine po dva predstavnika komunalnih redara, dva zaposlenika ZET-a, a na grobljima je oko 200 zaposlenika.