Ukrajinska ofenziva na teritoriju Rusije, odnosno u Kurskoj oblasti koja graniči s Ukrajinom, ušla je u već četvrti tjedan. Vanjskopolitički analitičar i nekadašnji veleposlanik RH u Moskvi Božo Kovačević smatra da Putin svakako sprema odgovor
No također je očito da je Ukrajina zatekla Rusiju nespremnom. Činjenica da tako uspješno nadire na ruskom teritoriju zapravo pokazuje do koje mjere su Rusi bili nespremni”, kaže Kovačević za N1.
Nije riječ o tome, napominje Kovačević, da Putin ne bi htio Ukrajince izbaciti iz Rusije, nego je problem u tome da on to trenutno ne može, a da ruska vojska ne napusti položaje u osvojenim dijelovima Ukrajine.
“Da bi bio uspješan i u istočnoj Ukrajini i u Kurskoj oblasti, Putin bi morao provesti mobilizaciju. A on to izbjegava jer može imati nepovoljne političke posljedice. Mislim da u tome treba tražiti objašnjenje za izostanak pravodobne ruske reakcije. Rusija ispravlja posljedice svoje nespremnosti i pokušava se organizirati. A dok sve to traje, ukrajinske snage napreduju i stvara se krajnje nepovoljna predodžba o sposobnostima ruske vojske te potiču razmišljanja o nestabilnosti Putinova režima”, objašnjava Kovačević.
Kijev, pak, tvrdi da mu osvojeni ruski teritorij dugoročno ne treba, nego ga drži kao ulog u budućim mirovnim pregovorima. Međutim, Putin poručuje da tek sada pregovori s Kijevom ne dolaze u obzir.
Kovačević napominje da je Ukrajina odavno prestala razmišljati o mirovnim uvjetima koje postavlja Moskva. Veći problem za Ukrajinu bile su moguće promjene u stajalištima Zapada.
“Među građanima zapadnih zemalja i u redovima tamošnjih političkih elita u posljednje vrijeme sve su se češće mogli čuti prijedlozi da Ukrajina mora pregovarati s Rusijom na osnovi zatečenog stanja na terenu. Bojeći se da bi Zapad mogao napravti pritisak na njegovu vladu da prihvati status quo kao moguću osnovu za pregovore, Volodimir Zelenski je odlučio poduzeti invaziju u Rusiji i time primorati zapadne saveznike da u svoje kalkulacije uključe i stajališta Kijeva”, ističe.
Tamošnja situacija, kaže Kovačević, sada se čini bližom eskalaciji nego primirju, a kamoli miru.
“Ruska vlast ne može dopustiti da Ukrajina trajno okupira dijelove njenog teritorija. To bi bio početak kraja Putinove vlasti. Sasvim je sigurno da će Rusija intenzivirati napore da izbaci Ukrajince iz Rusije, dok će Ukrajinci nastojati dobiti dodatnu pomoć Zapada jer su napokon pokazali uspjeh u nekoj od akcija. Nastojat će da okupacija ruskih teritorija traje što dulje ne bi li to iskoristili kao argument u pregovorima”, procjenjuje Kovačević.
Sadašnja situacija nikako ne ide na ruku Putinu i velika je sramota za rusku vojsku. No sramota je, kaže Kovačević, i za rusku državu koja se pokazala neorganiziranom. “Kod mnogih na Zapadu koji nisu Putinovi simpatizeri, ali su bili spremni uvažavati snagu ruske vojske i važnost ruske države, to sad stvara krajnje nepovoljnu predodžbu”, ustvrdio je Kovačević.