DRŽAVA GODINE THE ECONOMISTA

Zašto Urugvaj baš nije tako super

25.01.2014 u 11:59

  • +12

Urugvaj

Izvor: Reuters / Autor: Adres Stapff

Bionic
Reading

Urugvaj je postao globalno popularan zahvaljujući liberalnoj politici predsjednika Josea 'Pepe' Mujice, zbog koje su mnogi razočarani situacijom u vlastitoj zemlji počeli maštati, ali i ozbiljno razmišljati o preseljenju u Urugvaj. Ugledni tjednik Economist proglasio je Urugvaj državom godine, a Buzzfeed pisao 18 razloga zašto se treba odseliti tamo. Novinar Will Carless se sa suprugom preselio u Urugvaj prije šest mjeseci te se osjetio prozvanim otkriti i drugo lice Urugvaja koje će vam možda promijeniti idealističnu sliku o toj zemlji. Carless u tekstu koji je napisao za Global post, navodi da je mnogo toga što je napisano o Urugvaju istinito, ali...

Riječ je seljačkoj zemlji u kojoj krave brojčano znatno nadmašuju ljude. Domaćini su srdačni, ljubazni i darežljivi. Zemlja je lijepa, ali, upozorava, postoje prilično bitni razlozi zbog kojih bi trebali dva ili tri puta razmisliti prije nego što odselite tamo.

Vrijeme

Južna Amerika je sinonim za koktele, bikini, plažu i sunce. Ne u Urugvaju. Kako piše u Global post, u Urugvaju je poprilično hladno i klima je barem tijekom zime i većinu proljeća sličnija Londonu nego Los Angelesu. Nekoliko posljednjih tjedana, kako se navodi, Urugvaj se prži na +50. Ako volite užarena i znojna ljeta, Urugvaj je zemlja za vas.

Smeće

Urugvaj je napredno mjesto: legalizirani su marihuana, abortus i gay brakovi, ali kada je u pitanju čistoća, zemlja je zapela u prošlosti. Prvo plaže, glavna prednost glavnog grada Montevidea, prekrivene su smećem veći dio godine. I tu je riječ o ozbiljnom smeću poput starih hladnjaka, trule ribe, i kamionskih ceradi. Unutrašnjost zemlje je ista. Smeća ima na svakom koraku.

Zakon o marihuani

Da, Urugvaj je legalizirao proizvodnju, prodaju i oporezivanje 'trave''. Prilično cool. Ipak, većina Urugvajaca je protiv legalizacije, a čak i najpoznatiji aktivisti su protiv takvog zakona. Da biste kupili marihuanu u Urugvaju, morate se registrirati kod vlasti koja će pratititi vašu potrošnju ograničenu na 40 grama mjesečno. Aktivisti zakon nazivaju regresivnim i orvelijanskim.

Hrana

Ako volite meso s roštilja, u Urugvaju ćete biti u raju. Ali ako želite raznovrsniju hranu ili barem malo raznovrsniju, nemate sreće. Restoranska ponuda je oskudna, a čak i uz more ponuda je slaba i svodi se na smrznutu ribu iz Čilea i sve je ludo skupo.

Cijene

U Sjevernoj Americi i Europi mnogi misle da je Južna Amerika skupina kaotičnih banana republika – prijateljskih, iako pomalo opasnih, gdje hladno pivo teče u potocima i život je lagan i jeftin, objašnjavaju u tekstu u Global postu. To, naravno, nije istina, ali nigdje utopija jeftinog raja nije dalje od istine nego u Urugvaju. Mjesec dana prije nego što se Carless doselio u Urugvaj, prijatelj ga je upozorio na skupoću. 'To je najskuplja zemlja na planetu', napisao mu je. Malo je pretjerao, navodi on, ali zaista je sve skupo, a posebno uvozna roba koju ste navikli koristiti kod kuće. Carine su iznimno visoke, od pelena do automobila.
U Kaliforniji je prodao Subaru Outback za 23 tisuće dolara, a u Urugvaju isti takav stoji 80 tisuća dolara. Isti model dječjih kolica koja u San Diegu koštaju 250 dolara, u Montevideu će vas stajati 800. Urugvaj plaća i najskuplje račune za struju na planetu Zemlji. Prvi račun nam je došao na 600 dolara za dva tjedna. Nakon toga smo isključili grijanje i zapalili vatru.

Birokracija

Postoji opsežna birokratska procedura za sve u Urugvaju, od priključenja telefonske linije do vađenja dokumenata. Da se napusti zemlja zbog desetodnevnog putovanja u Brazil ili vikenda u Buenos Airesu, potrebno je satima čekati u kaotičnim uredima. lokalne administracije da bi izvadili dozvolu koja stoji 25 dolara i omogućuje vam povratak u Urugvaj.

Regresivna tehnologija

Urugvaj dijeli besplatne laptope svoj školskoj djeci. To je super. Ipak, veći dio zemlje nije se još sljubio s tehnologijom – posebno internetom. Malo se transakcija može uraditi on line. Ideja da se plaća on line u Urugvaju se smatra čudnim, futurističkim konceptom u većini tvrtki i u državnoj administraciji. Satima se čeka u malim uredima u trgovačkim centrima ili supermarketima da bi se gotovinom platili računi. U susjednom Brazilu sve se može platiti kreditnim karticama. Pa čak i šalica acai bobica od uličnog trgovca. U Urugvaju vjeruju samo u gotovinu.

Škole

Školski sustav u Urugvaju je toliko loš da se roditelji s niskim primanjima trse osigurati djeci obrazovanje u privatnim školama. Ako se želite preseliti u Urugvaj, počinite štedjeti za školarine koje iznose i do nekoliko tisuća dolara po semestru.

Zaključno

Urugvaj je sjajno posjetiti. Obožavat ćete netaknute, prazne plaže, barem izvan Montevidea, fantastičan roštilj i crno vino. Susrest ćete se s narodom koji pomiče granice napredne politike, dok s druge strane ostaju mirni i predani svojoj 'tranquilo' prirodi i srdačnosti. Ali preseliti se tamo? Morat ćete pogledati malo iza sandala predsjednika Mujice koji se smiješi s fotografija i napušenih, zgodnih mladih ljudi, prema stvarnosti koja je malo manje idealizirana.