Izjave predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija bile su glavna tema saborskih stanki, kojima je započeo još jedan radni tjedan u Saboru
Među onima koji su zatražili stanku o izjavama Antonija Tajanija bili su Most, GLAS, SDP, HDZ, ali i zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin.
Mostov Božo Petrov u stanci je podsjetio na Tajanijevu izjavu o talijanskoj Istri i talijanskoj Dalmaciji, kazavši da je na tu izjavu reagirao 'i naš poslovično mlaki premijer' navodeći darekavši da mu je ta izjava 'malo čudna i neuobičajena.'
'Ali to neće spriječiti premijera da se odrekne svog talijanskog prijatelja. Ipak je Europska pučka stranka šira obitelj u kojoj je HDZ i grade veliku Europu. Na što ste srozali europski ugled Hrvatske kada vam svaki europski ćato može bez problema blatiti Hrvatsku i za to proći nekažnjeno? Hoće li nakon svega Plenković glumiti da je sve u redu i prijetvorno sjediti za istom stolom s Tajanijem? Sramota', rekao je Petrov.
Hrvatska treba tražiti da se Tajani makne s mjesta predsjednika Europskog parlamenta, smatra GLAS-ova Anka Mrak-Taritaš. 'On to nije učinio slučajno, niti mu je pobjeglo, niti se zabunio, niti ga je netko krivo shvatio. Ne želimo da nam Europu grade populisti', poručila je čelnica GLAS-a.
Zbog Tajanija se probudilo bratstvo i jedinstvo Slovenaca i Hrvata, ustvrdio je SDP-ov Arsen Bauk. 'A šta vi hoćete, šta sam ja napravio, a da vi već niste? Jeste li promijenili imena ulica, srušili spomenike? Jeste. Zavapio bi Tajani', rekao je Bauk.
'Tajaniju treba jasno reći grazie i no pasaran', zaključio je Bauk.
Ako se pita Furia Radina od Tajanijeve izjave gora je ova atmosfera koja se sada koristi za kampanju. 'Politika želi zasjeniti dobre odnose Hrvatske i Italije', rekao je Radin koji smatra da je Tajanijev istup izolirani incident.
Premijer i predsjednica trebali su oštrije reagirati, iznenadio je pak HNS-ov Milorad Batinić. 'Što bi bilo da je Orban kazao mađarsko Međimurje, da je Vučić kazao srpska Slavonija i Baranja ili Đukanović da kaže crnogorska Prevlaka, Dubrovnik, bi li tako umjereno reagirali', upitao je Batinić, dodavši da nacionalni interesi trebaju biti ispred stranačkih.
No, Tajani nije bio jedina tema saborskih stanki. Bojan Glavašević govorio je o izbacivanju Dnevnika Ane Frank iz lektire. To je, kaže, samo jedan u nizu znakova procesa koji je namjeran i organiziran, a to je, dodaje, kao kolektivno programiranje zaborava.
'Odnos prema Ani Frank ilustrativan je primjer odnosa ove Vlade prema holokaustu i pokazuje duboko nerazumijevanje činjenice da je odbijanje suočavanja s prošlošću izravan put u ponavljanje svih najgorih grešaka. Izjave Antonija Tajanija najbolji su primjer toga, blokiranje serije o NDH-a na HRT-u je također primjer, kao i ustaški znak koji ovisi o kontekstu. Na to kao društvo moramo reagirati. Ako uistinu ne želite zaborav drage kolege iz HDZ-a i HNS-a zašto ga onda vaša Vlada uporno djelima potiče', rekao je Glavašević.
Mirando Mrsić iz Demokrata osvrnuo se pak na zakon o pobačaju, upozorivši da za dva tjedna ističe rok kojeg je Ustavni sud dao Vladi da regurlira to pitanje. 'Vlada je imala dovoljno vremena, ali očito nije imala dovoljno hrabrosti i odlučnosti da pitanje prekida trudnoće uredi na suvremen i razuman način bez ideoloških ograničenja i zadiranja u prava žena na izbor. Andrej Plenkovića pokazao se kao politički kukavica i skriva se iza ministra Kujundžića i njegovih povjerenstava, a zapravo se Plenković boji HDZ-ovih nazadnjaka i klerika bez kojih nema većinu u Saboru i nema vlasti i kukavički šuti i ništa ne poduzima da se donese novi zakon', rekao je Mrsić.