Zelena akcija zatražila je u ponedjeljak od nadležnih institucija hitnu sanaciju svih ilegalnih odlagališta diljem Hrvatske, strože kažnjavanje zagađivača i odštete za ljude kojima je narušena kvaliteta života
'Zelena akcija niz godina upozorava da u sustavu zbrinjavanja otpada, posebice otpadne plastike, opasnog otpada i građevinskog otpada, ima niz problema koje toleriraju nadležne institucije svih razina, od lokalnih do državnih. Pritom se najviše ističe nedjelotvornost Državnog inspektorata', stoji u priopćenju.
Diljem Hrvatske ilegalno se odlaže otpad, bilo na tlo ili zakopavanjem u tlo, upozorila je Zelena akcija, a kao primjer navode Ježdovečku šumu na zapadu Zagreba. Tamo se godinama ilegalno krči šuma, iskapa šljunak i pijesak te zakapa opasni otpad. Sličnih primjera ima u Gospiću, Pazinu, Varaždinu, Poznanovcu i Kosnici.
'Iako su pojedinim zagađivačima izrečene novčane kazne s nezakonitim radnjama se nastavilo, a sanacija više desetaka tisuća tona otpada nije obavljena. No, kazne nisu adekvatne da bi počinitelje odvratile od daljnjeg zagađivanja okoliša', ističe Zelena akcija.
Osim ilegalnog odlaganja otpada, problem je što resorno ministarstvo tvrtkama za zbrinjavanje otpada izdaje dozvole bez izlaska službi na teren i uvida u stvarno stanje. Primjer za to je pogon za obradu plastičnog otpada u Vrginmostu, koji je godinama ugrožavao kvalitetu života tamošnjeg stanovništva.
'Pogon je trenutno zatvoren zahvaljujući naporima lokalne zajednice. Međutim, i to ostaje još jedan slučaj u kojem nitko nije kazneno odgovarao niti je obavljena sanacija. Budući da je u Vrginmostu dio otpada uvezen iz inozemstva, očigledno je kako Hrvatsku prati reputacija utočišta za nezakonito gospodarenje otpadom', naglasili su.
Zelena akcija također podsjeća na slučajeve požara u pojedinim tvrtkama za zbrinjavanje otpada. 'Najpoznatiji su oni u tvrtkama CIOS grupe i postrojenjima Drava Internationala, za koje se javnost pita jesu li slučajni s obzirom da bi trošak propisanog zbrinjavanja otpada bio višestruko veći od troškova povezanih s takvim incidentima'.
S obzirom da nadležne institucije nedovoljno kontroliraju opremu, uvjete rada i tokove preuzetog otpada, zagađivači okoliša lakše dolaze do profita, uz velike posljedice za okoliš, poručuje Zelena akcija.