Zajednica žena HDZ-a 'Katarina Zrinski' danas je tribinom u karlovačkoj Gradskoj knjižnici obilježila Nacionalni dan borbe protiv nasilja na ženama, a predsjednica te zajednice Marija Boban istaknula je kako je problem nasilja nad ženama još i veći u vrijeme gospodarske krize.
'Ekonomska kriza rezultira i krizom društva u cjelini, zbog čega je problem nasilja u obiteljima još i veći. Žene kao žrtve trpe jer nemaju ili ne vide drugi izlaz', poručila je Boban na tribini, na kojoj je donirala 2000 kuna karlovačkom Skloništu za žene žrtve nasilja, za kupnju novog štednjaka. Istaknula je kako je građanska obveza svih prijaviti nasilje, pozvavši i žrtve nasilja da u tom smislu nađu snagu i u drugim ženama. Žene žrtve nasilja pozvala je da se za pomoć obrate skloništu Ženske grupe Korak te drugim autonomnim kućama, ali i Zajednici žena HDZ-a, koja u svojim redovima ima žene koje rade u raznim ustanovama i centrima socijalne skrbi.
Karlovački gradonačelnik i poptredsjednik HDZ-a Damir Jelić kazao je da su žene zbog svoje 'ženske intuicije' superiornije muškarcima, a da se prevladavanje broja muških nad ženskim poznatim likovima u povijesti odnosi prvenstveno na razne silnike. Stoga se zauzeo za ravnopravnost spolova, ističući kako je u povijest utkan puno veći i značajniji doprinos neznanih žena.
Josipa Rimac, članica Predsjedništva stranke i Zajednice žena HDZ-a te gradonačelnica Knina, rekla je kako je u 15 godina djelovanja 'Katarine Zrinski' bitno unaprijeđen interes žena za bavljenje politikom, i to ne samo kroz 'kvote', već u svim segmentima društva. 'Tako se bolje rješavaju i pitanja manjina, prava djece i mladih, ravnopravnost žena i najrazličitije druge teme koje, iako je teško mjeriti rezultate, doprinose boljem društvu s manje nasilja', naglasila je.
Predsjednica Mreže žena s invaliditetom Hrvatske Gordana Jurčević kazala je da su žene s invaliditetom u nasilnim obiteljima u višestruko težoj situaciji, poručivši kako je neprihvatljiv svaki oblik nasilja, koje treba rješavati sustavno i sveobuhvatno.
Razgovoru na tribini prethodila su predavanja, gdje je rečeno kako statistički podaci govore da samo deset posto od prijavljenih slučajeva obiteljskog nasilja bude procesuirano. Istaknuto je i da se svi u Hrvatskoj trebaju naučiti jasno i pravovremeno reći 'ne' ili 'stop' svemu što smatraju neprihvatljivim.