Milijunaši iz zemalja azijsko-pacifičke regije ukupnom su imovinom prvi put nadmašili one u Europi, pri čemu sam vrh ljestvice drže milijunaši iz Kine i Indije, pokazala je u srijedu najnovija studija
Izvješće o imućnim pojedincima, kojima se definiraju oni s ulagačkom imovinom od najmanje milijun američkih dolara, objavili su Merrill Lynch Global Wealth Management i konzultantska tvrtka Capgemini.
Svjetska populacija obuhvaćena tim izvješćem lani se nakon globalne krize ponovno vratila brojci od 10 milijuna, s tim da najveći udio imućnih i dalje bilježe Sjedinjene Države i Njemačka.
'U slučaju azijsko-pacifičke regije imućno stanovništvo se povećalo za 25,8 posto na tri milijuna, sustigavši tako po prvi put Europu, nakon što im je broj smanjen za 14,2 posto u 2008', kaže se nadalje u Izvješću o svjetskom bogatstvu.
Ukupno je bogatstvo u toj regiji poraslo za gotovo trećinu, na 9.700 milijardi dolara, čime su više nego nadoknađeni gubitci u prošloj godini, a po prvi je put premašilo 9.500 milijardi dolara vrijedno bogatstvo imućnih Europljana, pokazala je studija.
U 2009. osam od 10 gospodarstava s najvećim rastom broja tako definiranih imućnih osoba nalazilo se u azijsko-pacifičkoj regiji, predvođenoj Hong Kongom, gdje je njihov broj udvostručen s obzirom na skok cijena dionica na tamošnjoj burzi za 73,5 posto, tumače dalje autori izvješća.
Među ostalima iz te regije na listi vodećih 10 zemalja u svijetu nalaze se Indija, Tajvan, Australija, Singapur, Indonezija i Vijetnam, tim redoslijedom.
Izrael i Norveška, koji su zauzeli treće i deveto mjesto na toj ljestvici, jedini ne dolaze iz azijsko-pacifičke regije.