Cijene nafte stabilizirale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad razine od 76 dolara budući da ulagače zabrinjavaju naznake posustajanja kineskog gospodarstva
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 76,44 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 71,51 dolar.
Trgovci pozorno prate situaciju u Kini čije gospodarstvo još povremeno posrće, unatoč ukidanju strogih mjera suzbijanja covida krajem prošle godine. Tako se kineski izvoz naglo smanjio u svibnju zbog slabije inozemne potražnje koju koče visoka inflacija i podignute kamatne stope u velikim gospodarstvima, a posustali su i promet u maloprodaji i industrijska proizvodnja.
„Kinesko gospodarstvo nosi se sa snažnim nepovoljnim trendovima. Tržište nekretnina nije se oporavilo od prošlogodišnjeg pada, a u svibnju su i maloprodaja i industrijska proizvodnja bile slabije no što se očekivalo”, rekao je naftni analitičar PVM-a Tamas Varga.
Očekuje se da će kineska središnja banka u utorak smanjiti referentne kamatne stope kako bi poduprla gospodarski oporavak. Izvori su rekli i da će Kina do kraja godine uvesti nove poticaje za posustalo gospodarstvo, koji će biti fokusirani na sektor potrošnje.
Uteg cijenama bio je i pojačani iranski izvoz nafte u ovoj godini, unatoč američkim sankcijama, prema konzultantima, podacima o otpremi i upućenim izvorima. Iran je tako pojačao opskrbu svjetskih tržišta u vrijeme kada drugi veliki proizvođači, okupljeni u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupini njezinih saveznika, najavljuju manje barela kako bi podržali cijene.
Potporu cijenama nafte pruža pak pojačana aktivnost prerade u kineskim rafinerijama i smanjeni broj aktivnih bušotina u SAD-u u prošlom tjednu. OPEC je odvojeno objavio da je u petak barel košarice nafte njegovih članica poskupio 1,69 dolara, na 75,89 dolara.