čista statistika

Dijelu umirovljenika su lani mirovine rasle za više od 100 eura: Evo kako je to moguće

23.01.2025 u 08:42

Bionic
Reading

Među brojnim kategorijama umirovljenika nalazi se i 20 onih čije umirovljenje ovisi o posebnim propisima. Među njima se ističu branitelji, djelatne vojne osobe i pripadnici HVO-a. Istražili smo kako su se kretale njihove mirovine u posljednjih godinu dana

Komentirajući rast mirovina, vladajući često ističu prosjek koji je veći od onoga koji je podijeljen na više od 1,2 milijuna mirovina, odnosno na ukupni broj umirovljenika. Pritom se to posebno odnosi na starosne, invalidske i obiteljske mirovine.

Naime, u prosjek mirovina po redovitim propisima dodane su i mirovine iz tri kategorije određene po posebnim propisima. Tako se i u osnovnim podacima o stanju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) mogu pronaći mirovine određene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata (ZOHBDR), zatim one koje su priznate po Zakonu o djelatnim vojnim osobama (DVO) te one pripadnika HVO-a, određene posebnim sporazumom između Hrvatske te Bosne i Hercegovine.

Iako postoji još 17 kategorija umirovljenih po posebnim, odnosno blago izmijenjenim propisima, one se ne ubrajaju u prosjek koji se često komunicira u javnosti. Stoga smo odlučili provjeriti koliko iznose mirovine triju navedenih kategorija te usporediti njihove svote s razdobljem otprije godinu dana.

Neki dobili stotinjak eura više

Tako je mirovina 72.142 umirovljenih hrvatskih branitelja za prosinac u prosjeku iznosila 1213,81 euro. Za usporedbu, u istom mjesecu pretprošle godine 71.453 osobe primile su u prosjeku 1046,61 euro. Dakle, u ovoj su kategoriji mirovine porasle za 167,20 eura u godinu dana.

Što se tiče djelatnih vojnih osoba, njihove su mirovine za prosinac 2023. godine u prosjeku iznosile 696,30 eura. Tad ih je primilo 16.086 osoba. Mirovine za prosinac prošle godine su porasle za 110,31 euro, na 806,61 eura. Broj primatelja tih mirovina se unutar godine dana popeo za 11.

Bivši pripadnici HVO-a, njih 7236, u prosincu pretprošle godine dobili su prosječnih 583,26 eura. Godinu dana kasnije, broj primatelja je porastao na 7340, kao i prosjek - na 672,76 eura. Riječ je o povećanju od 89,50 eura.

Rast udjela u prosječnoj plaći

No, osim rasta broja primatelja i prosječnog iznosa kojeg dobivaju, u ovim kategorijama je zabilježen i rast udjela prosječne mirovine u prosječnoj plaći. Prema najnovijim podacima DZS-a, prosječna plaća iznosi 1366 eura. U istom razdoblju prije godinu dana iznosila je 1208 eura.

Udio braniteljskih mirovina u plaći je potkraj 2023. iznosio 86,6 posto, da bi potkraj prošle godine porastao na 88,9 posto. Sličan rast zabilježile su i mirovine DVO, koje su s 57,6 posto u godinu dana skočile na 59 posto prosječne plaće. Što se, pak, mirovina pripadnika HVO-a tiče, njihov je udio u prosječnoj plaći s 48,3 posto porastao na 49,3 posto.

Za to je, uz povećani broj primatelja, zaslužno i redovito usklađivanje mirovina, koje je ovim kategorijama u prosjeku donosilo između 50 i 100 eura tijekom prošle godine. No, bit će zanimljivo vidjeti detaljniju statistiku HZMO-a. Naime, unutar svake od ovih kategorija umirovljenika postoje primatelji, starosne, obiteljske i invalidske mirovine. Usporedba tih mirovina s onima po općem propisu, dat će pravu sliku ovih mirovina.