Prema novoj uredbi Europske unije, određeni prehrambeni proizvodi poput kruha i sira sada smiju sadržavati do četiri posto brašnastog praha od ličinki crva brašnara, uz posebnu novost – povećan udio vitamina D. Iako su insekti već nekoliko godina prisutni kao sastojak u hrani, ovaj potez mogao bi jače utjecati na prehrambene navike europskih potrošača
Dodavanje insekata u prehranu nije novost, ali sada se ciljano provodi zbog njihove nutritivne vrijednosti. Korištenjem UV-om obrađenog praha od crva brašnara, proizvodi se obogaćuju vrijednim hranjivim tvarima poput proteina, omega-3 masnih kiselina, vitamina B i minerala. Sve su to elementi koje potrošači tradicionalno dobivaju iz mesa i mliječnih proizvoda, a čija je proizvodnja često ekološki neodrživa.
'Znamo da su insekti dobra proteinska alternativa te da sadrže i druge važne hranjive tvari, primjerice omega-3 masne kiseline, koje su ključne za nas, kao i vitamine B i minerale', rekla je Sabine Holzäpfel iz potrošačkog centra Baden-Württemberga za SWR.
Posebna UV obrada povećava količinu vitamina D u brašnastom prahu, što je metoda već primijenjena u nekim prehrambenim proizvodima, poput gljiva, pekarskog kvasca i mlijeka. Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) ocijenila je ovaj postupak sigurnim, no ostaje pitanje koliko su potrošači spremni prihvatiti insekte u prehrani.
Nema skrivenih sastojaka, ali postoji rizik od alergija
Jedan od njihovih čestih strahova jest mogućnost da insekti budu dodani u proizvode bez jasne oznake. Međutim, prema novoj regulativi, svaki proizvod koji ih sadržava mora jasno istaknuti taj podatak na ambalaži, uključujući popis sastojaka i upozorenje na potencijalne alergene.
'Ti su proizvodi posebno razvijeni s tom namjenom', pojašnjava Holzäpfel. 'Njihovi nazivi obično ukazuju na prisutnost insekata, a na ambalaži se nalaze i odgovarajuće slike. Dakle nema straha da će se ti sastojci potajno dodavati u hranu.'
No osobe koje su alergične na rakove i grinje trebaju biti oprezne. Naime postoji mogućnost da i brašno od insekata izazove alergijsku reakciju kod osjetljivih pojedinaca.
Je li brašno od insekata jeftina zamjena za ono obično?
Iako se može pomisliti da se insekti koriste da bi se smanjili troškovi proizvodnje, situacija je upravo suprotna. Takvo brašno skuplje je od običnog, što znači da su i gotovi proizvodi s udjelom insekata skuplji od standardnih alternativa.
'Nije riječ o tome da se jeftinije dođe do proizvoda', kaže Holzäpfel. 'Upravo suprotno, proizvodi od insekata razvijeni su kao premium ponuda, a njihova cijena to odražava.'
Zasad je jedino francuska tvrtka Nutri’Earth dobila odobrenje za proizvodnju ovog tipa brašna, što joj daje prednost u odnosu na druge proizvođače. No kako se proizvodi s insektima i dalje slabo prodaju, rijetko ih se može naći na policama supermarketa.
Koliko zapravo pomaže vitamin D iz takvog brašna?
Dodavanje vitamina D u hranu može pomoći osobama s manjkom tog važnog nutrijenta, osobito tijekom zimskih mjeseci, u kojima Sunčeva svjetlost, ključna za njegovu prirodnu sintezu, nije dovoljno prisutna. Ipak, stručnjaci upozoravaju da je količina vitamina D u brašnastom prahu tek manji doprinos dnevnim potrebama.
'Četiri grama brašnastog praha od crva sadržavaju količinu vitamina D koja pokriva šestinu dnevnih potreba, no puno je važnija vlastita sinteza vitamina D putem Sunčeve svjetlosti', napominje Holzäpfel. 'To je zapravo glavni i važniji izvor, za koji bi se svatko trebao pobrinuti. Nikome ne škodi provesti vrijeme na svježem zraku i suncu, što donosi višestruke pozitivne učinke.'
Opasnost od predoziranja vitaminom D?
Iako je vitamin D ključan za zdravlje, dugotrajno uzimanje velikih količina može dovesti do predoziranja, što povećava razinu kalcija u tijelu i može uzrokovati bubrežne kamence, probavne smetnje i bolesti krvnih žila. U ekstremnim slučajevima može doći i do akutnog zatajenja bubrega.
Ipak, s ovim novim brašnastim prahom nema razloga za zabrinutost. 'Količina vitamina D povećana je do razine usporedive s drugim namirnicama i ne predstavlja rizik od predoziranja', naglašava Holzäpfel.
Hoće li insekti postati dio svakodnevne prehrane?
Unatoč ekološkoj održivosti i nutritivnim prednostima, takvi proizvodi još uvijek nisu široko prihvaćeni. Istraživanja pokazuju da su mnogi potrošači skeptični prema konzumaciji insekata unatoč znanstvenim dokazima o njihovoj sigurnosti i hranjivosti.
Osobe koje ih kupuju iz ekoloških razloga sada imaju priliku odabrati verzije obogaćene vitaminom D, no prema procjeni stručnjaka, to neće imati velik utjecaj na tržište.
'Iako se može raditi o nešto nutritivno bogatijoj alternativi, njezin utjecaj nije značajan', zaključuje Holzäpfel.
Za sada UV-om obrađeni crvi brašnari s povećanim udjelom vitamina D ostaju egzotična namirnica koja tek treba pronaći svoje mjesto u prehrambenim navikama potrošača.