Država ne ulazi u posrnuli Dioki, naime, riječi ministra financija Slavka Linića krivo su shvaćene, tvrde u Banskim dvorima
Država bi mogla ući u vlasničku strukturu Diokija, ali za to joj treba strateški partner koji bi uložio 15 milijuna eura svježeg novca, a takvog trenutno nema, objašnjavaju u Vladi i poručuju da su jučerašnje riječi ministra financija Slavka Linića krivo shvaćene.
I dok on uopće nije vidio smisla opet tumačiti izrečeno i reći da je krivo shvaćen, uskočio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić, koji je novinarima nakon današnje sjednice Vlade kazao: 'Linić je krivo shvaćen, to se često događa u ovako kompleksnim zahtjevima'.
'Imamo proizvodnju koja je vrijedna, izvozna, ali nemamo partnera, a država je jedina koja u Diokiju zbog bivšeg premijera nema pokriće. Dioki je, podsjećam, privatna tvrtka, radnici će u zakonskom roku dobiti plaće bez obzira išao Dioki u stečaj koji ne bi bio likvidacija zbog proizvodnje, ili našao partnera', naglasio je Čačić i dodao da se pregovara s partnerima te da je okvirno definirano tko bi to mogao biti.
Nema nikakvog razloga da država od vjerovnika u stečajnom postupku ne kupi zemljište pod uvjetima koji su joj prihvatljivi, smatra Čačić koji je istaknuo da bi to bio temelj za ulaganje u LNG terminal za koji postoji velik interes.O tome je, kaže, nedavno razgovarao s poljskim premijerom, potpredsjednikom vlade i ministrom gospodarstva: 'Postoji izvanredan interes, čak i u pisanoj formi, definirana strategija Poljske za sjeverno-južni energetski koridor Baltik-Krk, koji je već sad povezan plinovodima, kako bi se dala druga opcija dobave ruskog plina koji koriste Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska i Hrvatska'.
'Tu je onda naša uloga izuzetno važna, a zemljište vezano uz Dioki Hrvatskoj je materijalna podloga za ulazak u taj projekt, a dogovor je da za 60 dana u Hrvatsku dođu poljske ekipe i prenesu te modele', kazao je Čačić.