Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna blago pala, prvi put nakon šest tjedana rasta, jer je popuštanje inflacije u SAD-u oživjelo špekulacije o smanjenju kamata američke središnje banke
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 0,2 posto, na 109,41 bod.
Pritom je tečaj eura prema dolaru porastao 0,25 posto, na 1,0270 dolara. Američka je valuta oslabila i prema japanskoj, za 0,9 posto, pa je njezin tečaj skliznuo na 156,30 jena. Nakon šest tjedana neprestanog rasta, prošloga je tjedna dolar blago oslabio.
Popušta inflacija u SAD-u
Posljedica je to popuštanja inflacije u SAD-u. Naime, prošloga je tjedna objavljeno da su potrošačke cijene u prosincu porasle 0,4 posto na mjesečnoj razini, dok su u cijeloj prošloj godini ojačale 2,9 posto. To je za 0,1 postotni bod niža inflacija nego što su analitičari očekivali.
Zahvaljujući tome, ponovno su ojačale špekulacije o smanjenju kamatnih stopa američke središnje banke.
Na tržištu se procjenjuje da bi Fed kamate mogao smanjiti na sjednici u lipnju. Do tada će, kažu analitičari, čelnici središnje banke pratiti utjecaj politika Donalda Trumpa, koji u ponedjeljak preuzima Bijelu kuću, na gospodarstvo i inflaciju.
Japanska je valuta osjetnije ojačala u odnosu na američku jer se očekuje da će japanska središnja banka uskoro povećati kamatne stope kako bi spriječila jačanje inflacije.
Od Europske središnje banke se, pak, uskoro očekuje nastavak ciklusa smanjenja kamata, pa je euro prema dolaru ojačao tek minimalno.
Svjetske burze snažno porasle
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle jer su ulagače ohrabrili bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija i banaka, kao i popuštanje inflacije u SAD-u.
Dow Jones skočio je prošloga tjedna 3,7 posto, na 43.487 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,9 posto, na 5.996 bodova, a Nasdaq indeks 2,4 posto, na 19.630 bodova.
Nakon oštrog pada u prethodna dva tjedna, prošloga su tjedna ti indeksi zabilježili najveći tjedni skok u više od dva mjeseca. To se ponajviše zahvaljuje popuštanju inflacije u SAD-u. Naime, prošloga je tjedna objavljeno da su potrošačke cijene u prosincu porasle 0,4 posto na mjesečnoj razini, dok su u cijeloj prošloj godini ojačale 2,9 posto.
To je za 0,1 postotni bod niža inflacija nego što su analitičari očekivali. Zahvaljujući tome, ponovno su ojačale špekulacije o smanjenju kamatnih stopa američke središnje banke.
„U posljednje vrijeme vladala je zabrinutost da bi Fed mogao čak i povećati kamatne stope, no nakon ovih podataka, kao i podataka o proizvođačkim cijenama, ta su strahovanja splasnula. Nije baš da su brojke o cijenama sjajne, no sigurno nisu ni loše, pa se može zaključiti da inflacija popušta”, objašnjava Stephen Massocca, potpredsjednik u tvrtki Wedbush Securities.
Čeka se utjecaj Trumpovih politika
Na tržištu se procjenjuje da bi Fed kamate mogao smanjiti na sjednici u lipnju. Do tada će, kažu analitičari, čelnici središnje banke pratiti utjecaj politika Donalda Trumpa, koji u ponedjeljak preuzima Bijelu kuću, na gospodarstvo i inflaciju.
Među 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, najviše su prošloga tjedna skočile cijene dionica u bankarskom sektoru, 7,4 posto, jer je nekoliko najvećih američkih banaka objavilo bolje nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate.
Naime, započela je sezona objava financijskih izvješća kompanija i banaka, a prva su izvješća bolja od očekivanja.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,1 posto, na 8.505 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 3,4 posto, na 20.903 boda, a pariški CAC 3,7 posto, na 7.709 bodova.