TPORTALOV VODIČ

Spas za kućni budžet: Možete li se pridržavati ovog jednostavnog pravila?

26.03.2024 u 05:59

Bionic
Reading

U razdoblju visoke inflacije i prelaska na euro nije lako kontrolirati troškove i posložiti osobne financije. Stoga u ovim turbulentnim vremenima planiranje i upravljanje kućnim proračunom dobiva još više na važnosti

Mnogi ljudi ne žele se zamarati vođenjem evidencije troškova i prihoda smatrajući da to njihov kućni budžet ne zahtijeva. Takav pristup može funkcionirati ako su vam troškovi pod kontrolom, ali u brojnim slučajevima vodi u financijske probleme.

Ako želite imati punu kontrolu nad kućnim financijama, nužno je tijekom godine pratiti i planirati prihode i rashode. Izradom kućnog proračuna možete brzo i jednostavno sagledati financijsko stanje te uskladiti želje i financijske ciljeve s realnim mogućnostima.

Proračun je ustvari pregled prihoda i troškova i osnova je za planiranje potrošnje. Kada na jednom mjestu pobrojite prihode i troškove, možete analizirati pojedine stavke i planirati potrošnju u budućnosti u skladu s postavljenim ciljevima.

Bilo da štedite za kupnju stana ili automobila, planirate godišnji odmor ili odlazak u prijevremenu mirovinu, pravovremeno planiranje najbolji je put za vaše financijsko zdravlje.

Redovito praćenje prihoda i troškova omogućuje vam da pronađete prostor za smanjenje troškova i na kraju mjeseca ostvarite višak novca kojim možete financirati planirane izdatke ili štedjeti za neke nepredviđene situacije.

Kako planirati i pratiti potrošnju?

Prije izrade samog plana potrošnje, potrebno je sagledati priljev i odljev novca. Analiza koja pokazuje koliko novca zarađujete svaki mjesec i koliko ćete morati potrošiti na račune i potrepštine može biti dobar temelj za planiranje proračuna.

Ako postoje veći izdaci stvari za koje trebate uštedjeti novac (kupnja stana, opremanje stana, automobil, putovanje i sl.), imajte te ciljeve na umu dok stvarate plan potrošnje. Postavljeni ciljevi pomoći će vam da odlučite gdje trebate potrošiti, a gdje možete smanjiti troškove.

Također je korisno označiti koji su troškovi bitni, poput namirnica i režija, a koji su manje bitni i mogu se smanjiti, poput prehrane u restoranima.

Ako živite u višečlanoj obitelji, potrebno je redovito razgovarati o tome kako ostvarujete financijski plan i jesu li se možda pojavili neočekivani troškovi ili neki novi prioriteti. Važno je svakog mjeseca s partnerom prodiskutirati o mjesečnoj potrošnji kako biste provjerili što ide prema planu, a što ne, i gdje su moguće prilagodbe.

Također, bitno je jasno podijeliti financijske zadatke i dogovoriti se o tome tko će pokrivati pojedine troškove.

Kako voditi evidenciju?

Proračunska tablica osnova je za praćenje troškova i prihoda. Možete je sami napraviti u Excelu ili se poslužiti predloškom, a možete upotrijebiti i neku od brojnih aplikacija za upravljanje osobnim financijama. Uz evidenciju prihoda i troškova, aplikacije nude obradu podataka s analizom pojedinih kategorija troškova.

U gornjem dijelu tablice su prihodi te obuhvaćaju sva primanja. Ispod su troškovi te se obično dijele na redovne i povremene. U redovne troškove ulaze troškovi režija, prehrane i kućnih potrepština te ostali fiksni troškovi koji se pojavljuju svaki mjesec. Troškove prehrane i kućnih potrepština obuhvaćaju redovne nabavke hrane i potrepština za kućanstvo, a posebna stavka može biti prehrana izvan kuće.

Pod ostalim troškovima vodimo izdatke koji se redovno pojavljuju, poput prijevoza (javni prijevoz, gorivo za osobni automobil), skrbi o djeci (vrtić, školski troškovi, čuvanje, aktivnosti, džeparac i sl.), osobnih izdataka (novine, cigarete, frizer, njega tijela i sl.) i zabave (hobiji, kino, kazalište, koncerti, ulaznice, kafići i sl.).

Periodični troškovi javljaju se povremeno, a riječ je o kupnji trajnih dobara, zdravstvenim troškovima, putovanjima, troškovima održavanja stana ili automobila.

Na kraju se evidentiraju štednja i dugoročna ulaganja (štednja u banci, ulaganja u vrijednosne papire, mirovinsko osiguranje, životno osiguranje i sl.) te otplata kredita.

Evidentiranjem i praćenjem navedenih kategorija možete lako identificirati gdje vam odlazi najviše novca i koji se troškovi mogu smanjiti ili izbjeći.

Prilikom vođenja evidencije nije presudno ići u detalje, ali ključno je da je redovito vodite. Zato je važno prikupiti sve račune i odvojiti potrebno vrijeme za nju.

Kako uskladiti plan i stvarnu potrošnju?

Uz stupac u kojem se nalazi evidencija prihoda i troškova potrebno je ubaciti i planirane veličine za određeno razdoblje. Plan odražava optimalnu strukturu potrošnje prema vašim potrebama i dugoročnim financijskim ciljevima.

Primjerice, možete se držati uvriježenog pravila 50/30/20, a koje kaže da budžet treba podijeliti na tri dijela: 50 posto na potrebe (fiksni troškovi), 30 posto na želje (izlasci, šoping, putovanja i sl.) i 20 posto na štednju i otplatu kredita.

Proračunski plan vrijedi za cijelu godinu, a nakon svakog mjeseca potrebno je analizirati izvršenje i usporediti ga s planom. Ako je došlo do značajnih odstupanja, potrebno je vidjeti jesu li ona opravdana.

Kako biste se disciplinirali, možete podijeliti raspoloživi mjesečni prihod u posebne kuverte ili na odvojene račune s predviđenim iznosom za određene potrebe.

Jedan od načina da osigurate financijsku disciplinu je da na početku mjeseca izdvojite novac koji ste planirali uštedjeti i na taj način ograničite potrošnju.