U slučaju kvara nekog uređaja čak 81 posto građana kupuje novi zbog nedostupnosti nacrta, rezervnih dijelova ili servisa, a 90 posto građana smatra da su rezervni dijelovi preskupi u odnosu na cijenu novog uređaja. Sitni kućanski popravci danas su vještina koja gotovo izumire. Kad nam se nešto pokvari, najčešće bacimo taj predmet ili aparat jer smatramo da ga se ne isplati popravljati. Gomilamo otpad kupujući nove stvari i neumjereno trošeći, umjesto da te odbačene predmete pokušamo popraviti kako bismo ih ili ponovno upotrijebili ili pak prenamijenili
Upravo su ti izazovi misao vodilja Riperaja, male gradske radionice u srcu Rijeke, u kojoj građani besplatno mogu popraviti sitne kućanske uređaje, razbijeni i oštećeni namještaj, igračke i odjeću, samostalno ili uz pomoć majstora. Na raspolaganju im je opremljeni prostor u kojem se nalaze svi potrebni alati.
Riperaj je prije tri godine, 2019., otvorilo Komunalno društvo Čistoća Rijeka. Cilj je bio spriječiti nastanak otpada, odnosno potaknuti pozitivnu naviku popravljanja umjesto odbacivanja pokvarenih ili oštećenih predmeta. Njihovu su viziju i pozitivan učinak prepoznali Riječani te kažu da su oduševljeni konceptom i idejom Riperaja 'jer bace manje predmeta, uštede novac, ali i utječu na održivost stvarajući manje otpada'.
Premda je cilj da građani sami poprave predmete koje donesu u radionicu, ako zapnu - u rješavanju kvarova pomažu im majstori u Riperaju. Tako građani mogu savladati vještine jednostavnih popravaka na primjeru manjih kvarova, a usto u zajednici jača svijest o stvaranju kružne ekonomije.
U Riperaju je Komunalno društvo Čistoća Rijeka ugostilo i educiralo vrtićke, osnovnoškolske i srednjoškolske skupine o održivom gospodarenju otpadom. Krajem svibnja ove godine izrađivali su tako s Gradskim kazalištem lutaka Rijeka i polaznicima Dječjeg vrtića Kalvarija lutke od otpada.
U Riperaju se uz pomoć mentora održavaju radionice za odrasle; najpopularnije su reuse radionice po principu 'uradi sam'. U svibnju su, primjerice, održali radionicu izrade nesesera od plastičnih vrećica te nakita i torbi od otpada. Ako se nakon pokušaja popravka utvrdi da je predmet i dalje neispravan, u Riperaju ga zbrinu u reciklažnom dvorištu ili iskoriste njegove dijelove za potrebe radionica.
'Premda je pokvarenu stvar možda jednostavnije odnijeti u servis za popravke, time zasigurno nećete aktivno sudjelovati u uspostavi održive kružne ekonomije, dok u Riperaju imate jedinstvenu priliku samostalno naučiti popraviti oštećeni ili pokvareni predmet i, naravno, zadržati ga što dulje u upotrebi. U Riperaju se savladavaju posebna znanja koja u nekom trenutku mogu biti vrlo korisna.
Naravno, nije naodmet istaknuti da time štedite novac utrošen na popravke i, možda još važnije, izravno utječete na smanjenje količine otpada. Od otvorenja do danas popravljeno je više od 3500 predmeta, što znači da je manje predmeta odbačeno, ušteđen je novac, a građani su postali više svjesni svoje uloge u stvaranju održive zajednice', rekla je ranije Mirta Stipeč, koordinatorica programa Gradske radionice Riperaj KD-a Čistoća Rijeka.
U Riperaju se nalazi i Bert, samoposlužni aparat za prodaju proizvoda bez ambalaže te nudi ekološke deterdžente, šampone i nekoliko vrsta octa i ulja za kupce. Riječ je o proizvodima lokalnog, kontroliranog i prirodnog podrijetla koji se mogu kupiti po povoljnim cijenama, a kupci dođu s vlastitom ambalažom. Osim što tako podržavaju male proizvođače, ujedno pomažu u smanjenju upotrebe jednokratne ambalaže.