Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj organizirao je online konferenciju za medije na kojoj su zastupnici Željana Zovko (HDZ, EPP) i Valter Flego (IDS, Renew Europe) govorili o glavnim temama predstojeće plenarne sjednice
Zastupnici su najprije istaknuli važnost netom postignutog dogovora oko dugoročnog proračuna na sastanku Europskog vijeća, jer je time otvoren put za ubrzani postupak i glasanje o svim povezanim zakonodavnim predmetima u Parlamentu. Time bi se omogućilo da hitno potrebna potpora iz proračuna EU-a i fonda za oporavak bude dostupna građanima od početka iduće godine.
Osvrćući se na teme sjednice, Željana Zovko (HDZ, EPP) istaknula je kako će se idući tjedan usvojiti izvješće o produljenju statusa Europskih prijestolnica kulture u razdoblju od 2020. do 2023. Riječ je o inicijativi koja će Rijeci omogućiti provedbu programa EPK-a do kraja travnja 2021., kao i irskom Galwayu. Zastupnica je poručila kako će se time "u turbulentnom razdoblju pandemije Rijeci dati dodatni značaj i nova prilika da pokaže kako se kulturni sektor prilagodio novonastalim okolnostima i kako kreativne snage i u doba koronakrize mogu pokazati ono što je najvažnije u kreativnoj industriji i kulturnoj baštini, uz promicanje europskih vrijednosti."
Na sjednici će se usvojiti i izvješće o novoj strategiji za mala i srednja poduzeća: "Kao izvjestiteljica za mišljenje u ime Odbora za kulturu zalagala sam se da se poduzećima u kulturnom sektoru pogođenim pandemijom pomogne i kroz ovaj instrument". Dodala je da će sljedećega tjedna biti uručena nagrada Saharov za slobodu misli demokratskoj oporbi Bjelarusa koju će u Bruxellesu, kako se očekuje, predstavljati Svetlana Tihanovskaja i Veronika Cepkalo.
Nagradom Saharov Europski parlament već više od tri desetljeća odaje priznanje pojedincima i organizacijama koji se bore za ljudska prava i temeljne slobode. Osim o temama sjednice, zastupnica je govorila i o stanju pregovora o budućim odnosima Ujedinjene Kraljevine i EU-a: "Svjedoci smo jedne sapunice, pomaka nema. I dalje su sporni mnogi aspekti, posebno u području ribarenja, na čemu Francuska i Britanija zapinju i nema napretka. Nadalje, Unija će se suočiti s velikim problemima u prometu početkom godine ako pregovori ne urode plodom. Oba scenarija su moguća, s nestrpljenjem čekamo ishod."
Valter Flego (IDS, Renew Europe) naglasio je kako dogovorom oko dugoročnog proračuna možemo ubrzo računati na sredstva za programe koji su nam neophodni za oporavak, otpornost i očuvanje radnih mjesta, te vraćanje životnog standarda na vremena prije koronakrize.
"Novac koji ćemo imati na raspolaganju nikad nije bio veći, no moramo paziti kako ćemo ga koristiti, potrebne su reforme i novi pristupi te ulaganja u prave projekte". Kao izvjestitelj za program Digitalna Europa vrijedan oko 7 milijardi eura, naglasio je kako je "Europa jasno poručila koji su prioriteti - očuvanje i stvaranje novih radnih mjesta s dodanom vrijednosti, te osobito digitalizacija i zelene politike. Velika je odgovornost na državama članicama, uključujući Hrvatsku, kako će se pripremiti za taj i druge glavne programe Unije i hoće li se uspješno uskladiti s prioritetima. Moramo se mijenjati, a da pritom mala i srednja poduzeća i obrtnici ne trpe, zato su tu EU fondovi da podupru pravednu tranziciju."
Flego je istaknuo i temu pitke vode, s obzirom da će zastupnici u utorak glasati o Direktivi o vodi za piće. "Jedna od mogućih globalnih kriza je i kriza pitke vode. Želimo upozoriti na trenutno stanje njene kvalitete te kako je pravo na pitku vodu jedno od temeljnih ljudskih prava. Države članice trebale bi poticati besplatnu opskrbu vodom u javnim zgradama, u restoranima i korisnicima ostalih ugostiteljskih usluga. O tome se treba raspravljati, kako bi pitka voda iz slavina bila javno dostupna usluga koja se nikada ne smije privatizirati."
Na dnevnom redu plenarne sjednice koja će se održati od 14. do 17. prosinca očekuje se i odobrenje dodatnih sredstava iz paketa pomoći za oporavak regijama pogođenim koronakrizom (ReactEU), a na rasporedu je i rasprava s Vijećem i Komisijom o zaključcima sastanka na vrhu šefova država i vlada EU-a od 10. i 11. prosinca.
Zastupnici bi trebali razmotriti utjecaj trgovinskih sankcija trećih zemalja, posljednje događaje u Bjelarusu i u ostalim zemljama Istočnog partnerstva, kao i europsku građansku inicijativu Minority SafePack koja poziva na bolju zaštitu nacionalnih i jezičnih manjina.