Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Darko Horvat izjavio je u petak kako rokovi za izradu programa restrukturiranja Uljanik Grupe polako istječu, te da pregovori o programu i sudjelovanju strateškog partnera moraju biti ozbiljni inače bi brodogradilišta mogla otići u stečaj
Zamoljen za komentar istupa Nadzornog odbora Uljanika koji proziva Danka Končara za izostanak djelovanja i upitan može li ta neaktivnost otjerati Uljanik u stečaj, ogovorio je kako vidi perspektivu i u Puli i u Rijeci te kako uopće ne želi razgovarati o stečaju, ali da ga "polako muči" dinamika.
Očekivao sam da će se u prethodnih mjesec i pol dana ispregovarati barem tehnički dio restrukturiranja, bez kojeg nema bilo kakve intervencije u spas brodogradnje ni u Puli niti u Rijeci, rekao je Horvat nakon sjednice Međuvladine komisije za gospodarsku i znanstveno-tehničku suradnju između Republike Hrvatske i Ruske Federacije.
Podsjetio je da je izrađen koncept restrukturiranja za koji se nada da je "iskren, stvaran i točan" te dodao da je Vlada platila jamstva za brodove koji se neće graditi i da se zajedno s Uljanikovom upravom bori za četiri novogradnje za koje postoje realne šanse da se završe.
Što se tiče strateškog partnerstva, rekao je da ga do prije nekoliko mjeseci nitko nije htio, a danas, kako je rekao, "postoje dva ozbiljna konkurenta koji žele kontinuitet brodogradnje u Puli i Rijeci".
"U razgovorima s Fincantieriem i DIV grupom i, s druge strane, s (Dankom) Končarom i (Vadimom) Novinskim imamo kontinuitet te tijekom ovoga tjedna očekujemo pismo namjere Smart Holdinga kojim bismo započeli konkretne razgovore o ulasku te kompanije u 3. maj, a nakon toga i u Brodogradilište Uljanik", izvijestio je Horvat.
Istaknuo je da ja Vlada spremna te kako se nada da je i Uljanikova uprava spremna otvoriti data room i pustiti u dubinsku analizu oba brodogradilišta i na temelju te analize uskoro dobiti konkretne ponude i modele prema kojima će budući strateški partneri zajedno s državnom htjeti ući u restrukturiranje brodogradnje.
"Ako takvih dobrih namjera u ovom trenutku nema", dodao je, "ja bih rado da si pogledamo u oči i to kažemo, jer vrijeme curi", upozorio je Horvat.
Napomenuo je da u međuvremenu trpe radnici, ali i istječe vrijeme za modele kojima država može osigurati barem minimalna primanja radnicima.
"Za mjesec i pol-dva, iscrpit ćemo zakonske modele kojima država može intervenirati, a nakon toga, ne budemo li ozbiljni u pregovorima, doći ćemo u situaciju da se stečaj dogodi sam po sebi", upozorio je Horvat.
Na pitanje ima li informacija što bi mogao biti sljedeći korak Danka Končara, odgovorio je da mu je Končar u međusobnim razgovorima predstavio svoju viziju kontinuiteta brodogradnje u Puli i Rijeci, a da Vlada traži vjerodostojnu sliku da on može pratiti dinamiku i financijsko opterećenje restrukturiranja, jer država sama ne smije intervenirati prema regulativi EU-a.