učinkovito grijanje

Htjeli biste dizalice topline, a slaba vam je izolacija: Isplatili se to?

01.10.2024 u 20:12

Bionic
Reading

Dizalice topline mogle bi biti najveći korak koji kućanstvo može poduzeti kako bi smanjilo svoje emisije ugljika i uštedjelo na računima. Međutim, mnogi u Velikoj Britaniji strahuju da, iako su milijuni domova diljem Europe profitirali od napuštanja plinskih ili uljnih bojlera, stare britanske kuće mogu predstavljati prevelik izazov za novu tehnologiju

Ova zabrinutost nije iznenađujuća s obzirom na to da Velika Britanija ima neke od energetski najmanje učinkovitih zgrada u Europi, piše Guardian. Studija tvrtke za pametne domove Tado° pratila je 80.000 korisnika diljem Europe kako bi utvrdila koliko brzo objekti gube toplinu kada vanjske temperature padnu na nulu. Otkriveno je da britanski domovi u prosjeku gube 3°C nakon pet sati bez grijanja, u usporedbi s samo 1°C u Njemačkoj i 0,9°C u Norveškoj.

Skeptici tvrde da toplinske pumpe, iako mogu raditi u dobro izoliranim domovima Norveške, Finske i Švedske, relativno blaga klima Velike Britanije i povijesno visoke rezerve plina dovele su do toga su standardi energetske učinkovitosti u Britaniji vrlo niski, što znači da neće biti jednako učinkoviti u britanskim domovima.

Uređaji se oslanjaju na stalni protok blage topline kako bi postigli željenu temperaturu, što, tvrde skeptici, je teže postići u slabo izoliranoj kući.

Mike Foster, izvršni direktor Saveza za energetske usluge, trgovačkog tijela koje predstavlja proizvođače plinskih bojlera u Britaniji, rekao je za Telegraph da stanje britanskog stambenog fonda znači da toplinske pumpe nisu prikladne za oko 54 posto domova koji trenutno koriste plinske bojlere bez ogromnih troškova renoviranja.

Utvrdio je da Velika Britanija i dalje ima 'puno zgrada izgrađenih prije 1919.' koje uglavnom imaju 'šupljikave' zidove. Ovi zidovi mogu biti posebno zahtjevni za izolaciju jer to uključuje opsežne građevinske radove.

'Kada imate takve vanjske zidove, oni propuštaju toplinu i nisu idealni za dizalice topline,' rekao je Foster za novine.

Međutim, nezavisni stručnjaci tvrde da kućanstva ne trebaju toliko izolacije koliko možda misle za ugradnju toplinske pumpe.

Studija gotovo 750 britanskih domova koju je provela nezavisna istraživačka i tehnološka organizacija Energy Systems Catapult (ESC) otkrila je da 85 posto domova – od jugoistočne Škotske i Newcastlea do jugoistočne Engleske – nije zahtijevalo dodatnu izolaciju za uspješnu instalaciju toplinske pumpe.

Dizalice topline Izvor: Promo fotografije / Autor: Promo

Oko 15 posto nekretnina zahtijevalo je neku nadogradnju energetske učinkovitosti – ali u većini slučajeva to je bila izolacija tavana, koja košta manje od 2000 eura. Samo 'nekoliko' nekretnina zahtijevalo je izolaciju zidova s šupljinama – koja nosi trošak od oko 3200 eura – ili zamjenu starih vrata.

Ovaj nalaz podržan je podacima iz Velike Britanije koje je prikupio Heat Geek, startup koji obučava specijaliste za instalaciju toplinskih pumpi i pomaže im da se povežu s potencijalnim klijentima. Iz skupa podataka od više od 100 nekretnina otkriveno je da toplinske pumpe još uvijek mogu grijati neizolirane domove učinkovitije od plinskih bojlera.

U jednom primjeru, kuća iz srednjeg vijeka, s neizoliranim zidovima sa šupljinama zabilježila je učinkovitost toplinske pumpe od 4,99 (ocjena od 3 ili više znači da je uređaj jeftiniji za rad od plinskog bojlera). Heat Geek je otkrio da je čak i samostojeća kuća izgrađena prije 1900. s neizoliranim čvrstim zidovima zabilježila učinkovitost od 4,24. Obje kuće imale su izolaciju tavana.

Andrew Sissons, zamjenik direktora u Nesta, dobrotvornoj organizaciji koja provodi istraživanja o inovacijama u kućnom grijanju, rekao je: 'Izolacija je dobra stvar sama po sebi – ali vaš dom ne mora biti izoliran kako bi imao dizalicu topline.'

Potreba za nadogradnjom starih cijevi mnogo je manje vjerojatna. Manji broj britanskih kuća izgrađenih kasnih 1980-ih i ranih 1990-ih bila je opremljena 'mikro cijevima' s promjerom manjim od 15 mm. Te su cijevi bile kompatibilne s plinskim bojlerima i jeftinije i brže za instalaciju od sustava s punim dimenzijama cijevi.

Ako ste nesretnik koji ima ove cijevi, morat ćete ih zamijeniti, jer toplinske pumpe rade na temperaturi protoka od oko 40°C, u usporedbi s plinskim sustavom koji radi na 50-60°C. Stoga su potrebne veće cijevi kako bi se omogućio veći volumen vode za prijenos topline po kući.

To je također razlog zašto veći radijatori i podno grijanje – koji imaju veću površinu – mogu napraviti važnu razliku u tome kako dobro sustav toplinske pumpe radi. Studija Fraunhofer-Gesellschaft, njemačke organizacije za primijenjena istraživanja, otkrila je da su sustavi grijanja koji su uključivali podno grijanje postigli učinkovitost između 3 i 5, dok su kućanstva samo s radijatorima pala između 2 i 4.