analitičari otkrivaju

Imamo brojke: Hrvati lani na oročenje u banke odnijeli goleme iznose novca

08.03.2024 u 10:11

Bionic
Reading

Na godišnjoj razini rast ukupnih depozita ubrzao je s 3,8 na 4,5 posto. Postepeno usporavanje zabilježeno tijekom 2023. godine bilo je posljedica i učinka baznog razdoblja, odnosno zbog, primjerice, priljeva gotovine u banke tijekom 2022. uslijed uvođenja eura. Na mjesečnoj razini zabilježen je pad depozita od 1,5 posto, najsnažniji od ožujka 2023., ističu analitičari RBA-e

Mjesečni pad u siječnju je, prema navodima središnje banke, djelomično povezan i s kasnijim uplatama PDV-a u državni proračun s obzirom na to da je zadnji dan prosinca 2023. bila nedjelja te je dio uplata poreza pomaknut na početak siječnja.

Prema strukturi depozita, prekonoćni depoziti činili su u siječnju 71,9 posto ukupnih, odnosno iznosili su 41,3 mlrd. eura (-3,0 posto mjesečno, odnosno -4,2 posto godišnje). Na godišnjoj razini zabilježeno je četvrto zaredom smanjenje ove kategorije, a u listopadu je to bio prvi godišnji pad od studenog 2012.

S druge strane, s iznosom od 16,2 mlrd. eura, oročeni depoziti činili su 28,1 posto ukupnih, najviše od svibnja 2021. Sedmi je to zaredom mjesečni rast oročenih depozita u ukupnim depozitima. Oročeni depoziti porasli su na godišnjoj razini za snažnih 35,8 posto, a na mjesečnoj razini ostvaren je rast od 2,5 posto. Pozitivne promjene promatrane kategorije na godišnjoj razini traju od ožujka 2023.

Promatrano po sektorima, ukupni depoziti kućanstava iznosili su 37,9 mlrd. eura ili gotovo 66 posto ukupnih depozita. Na godišnjoj razini usporavanje se bilježilo gotovo kontinuirano od početka 2023. godine (osim u svibnju i kolovozu), a u siječnju je ostvareno blago ubrzanje. Naime promatrani depoziti ubrzali su s 1,5 posto godišnje u prosincu na 1,8 posto godišnje u siječnju. Usporavanje sa šest posto godišnje u listopadu na 2,8 posto u studenom, odnosno 1,5 posto u prosincu, zrcalilo je učinak baznog razdoblja s obzirom na to da je u istom razdoblju godinu ranije došlo do zamjetnog povećanja stanja na transakcijskim računima povodom približavanja uvođenja eura.

Od ukupnih depozita kućanstava, na prekonoćne depozite odnosilo se 27,4 mlrd. eura (gotovo 3/4 ukupnih), što predstavlja pad za 1,9 posto godišnje i za 0,9 posto mjesečno. Oročeni depoziti kućanstava iznosili su 10,5 mlrd. eura, a u odnosu na siječanj 2023. godine zabilježili su rast za 13,2 posto, dok su u odnosu na prosinac 2023. porasli za 3,4 posto. Rast promatranih depozita, osobito kratkoročnih oročavanja, u skladu je s postepenim rastom kamatnih stopa koje banke nude klijentima.

Euri
  • Euri
  • Euri
  • Euri
  • Euri
  • Euri
    +3
Euri Izvor: Profimedia / Autor: Christoph Lischetzki / Alamy / Alamy / Profimedia

S druge strane, ukupni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 15,9 mlrd. eura ili 27,6 posto ukupnih depozita. Od toga se 11,7 mlrd. odnosilo na prekonoćne depozite, što je jednako smanjenju za 9,5 posto na godišnjoj razini i za 8,7 posto u odnosu na prosinac. Oročeni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 4,2 mlrd. eura, što je na mjesečnoj razini više za 2,8 posto. U odnosu na siječanj 2023. oročeni depoziti nefinancijskih društava porasli su za 145,3 posto. Zamjetan godišnji rast oročenih depozita nefinancijskih poduzeća odraz je i prisutnog povećanja kamatnih stopa na depozite poduzeća.

Prema posljednjim podacima HNB-a, prosječne kamatne stope na oročene depozite poduzeća su od najniže razine zabilježene tijekom 2021. do siječnja 2024. povećane za 340 baznih bodova, a povećanje kamatnih stopa na oročene depozite kućanstava u istom razdoblju iznosilo je 207 baznih bodova. Tijekom prosinca i siječnja rast prosječnih kamatnih stopa na prvi put ugovorene oročene depozite poduzeća i stanovništva stabilizirao se nakon što je dosegnuo vrhunac u studenom 2023. godine.