Nakon višegodišnjeg razdoblja stabilnih cijena ove godine inflacija je uzela maha. U kolovozu je godišnji rast cijena dosegnuo 3,1 posto, što je najviše još od travnja 2013. godine. Pojačana inflacija nagriza plaće i ugrožava kupovnu moć potrošača. Isto tako, inflacija ugrožava ušteđevinu jer novac iz dana u dan gubi svoju vrijednost
Stoga čuvanje novca u banci u ovom trenutku nije najbolje rješenje ako želite zaštititi njegovu vrijednost. Trenutno su kamatne stope na oročenu štednju blizu nule, a kako je inflacija premašila tri posto, nema sumnje da držanje novca u banci nije dobar izbor.
Pritom nema velike razlike u tome štedite li u kunama ili eurima jer je povišena inflacija prisutna i u vodećim europskim gospodarstvima.
U svakom slučaju, u razdoblju povišene inflacije pametno je aktivirati gotovinu da biste očuvali vrijednost novca. Kupovnu moć možete očuvati investiranjem ili pretvaranjem u neku drugu vrijednost.
1. Kupnja korisne imovine
Ako niste skloni rizicima koji prate različite oblike financijskih investicija, kupovnu moć novca možete zaštititi i kupnjom nekog trajnog dobra.
Primjerice, možete kupiti automobil prije nego što ste to planirali. Na taj način možete uštedjeti jer će zbog inflacije cijene automobila vjerojatno rasti.
2. Mirovinska štednja
Ulaganje u treći mirovinski stup dostupno je svima koji žele povećati prihode u starosti ili ranije otići u mirovinu. Prinosi koje ostvaruju fond menadžeri u kombinaciji s državnim poticajnim sredstvima (750 kuna godišnje) pružaju dobru zaštitu od inflacije.
Ako još niste otvorili račun, možete odabrati jedan od osam otvorenih mirovinskih fondova. Ako već štedite u nekom od njih, možete povećati mjesečne uloge da biste aktivirali slobodnu gotovinu.
3. Investiranje u dionice
Dugoročan pristup ulaganju u kvalitetne dionice pruža kvalitetnu zaštitu od inflacije. Statistika kazuje da je rast cijena dionica u prošlosti uvijek nadmašivao stopu inflacije. Naravno, potrebno je odabrati prave dionice i složiti dobar portfelj.
U inflatornim uvjetima najsigurnije je ulagati u dionice onih sektora koji imaju veći manevarski prostor u povećanju cijena. To su obično sektori poput prehrane, poljoprivrede, farmaceutike i sl., čiji će se proizvodi podjednako kupovati unatoč padu kupovne moći.
4. Investiranje u indeksne fondove
Ako nemate dovoljno investicijskog znanja, dobar izbor je pasivno investiranje u dionice kupnjom udjela u indeksnim fondovima. Primjerice, 100 dolara uloženih 1970. u američki dionički indeks S&P 500 početkom ove godine vrijedilo bi 17.911 dolara, odnosno 17.812 posto više.
Drugim riječima, godišnji prinos u proteklih 50 godina iznosio je nešto manje od 11 posto. Prilagođeno za inflaciju, nominalnih 17.911 dolara vrijedi oko 2460 dolara prema vrijednosti američke valute iz 70-ih godina, što daje realni prinos od 2460 posto.
5. Kupnja nekretnine za najam
Ulaganje u stambene nekretnine u pravilu dobro podnosi učinak inflacije. To je zato što cijene kuća i stanova, kao i najamnina, obično idu u korak s inflacijom. No, kao i kod dionica, prilikom kupnje stana važno je napraviti dobar odabir. Što nekretninu skuplje platite, smanjuje se potencijalna profitabilnost i povećava rizik od gubitaka.
Korisna metoda za izračunavanja profitabilnosti ulaganja u nekretnine ta je da se njihova vrijednost podijeli s potencijalnom najamninom. Dobar povrat smatra se kada možete povratiti vrijednost ulaganja u nekretnine u razdoblju od 120 do 150 mjesečnih najamnina. Ako je broj iznad 200, smatra se da je nekretnina previsoka, a ulaganje u nju može dovesti do gubitka.
6. Ulaganje u zlato
Ulaganje u investicijsko zlato tradicionalni je način zaštite od inflacije. U razdoblju pojačane inflacije cijena zlata obično raste zbog povećane potražnje.
No prilikom ulaganja u zlato treba dobro procijeniti sve tržišne rizike jer povijest pamti razdoblja u kojima je ulaganje u zlato ostvarivalo vrlo visoke povrate, ali i duga razdoblja u kojima je njegova cijena stagnirala ili čak opadala.
7. Kriptovalute
Ako ste skloni špekulativnom investiranju i vjerujete da će kriptovalute jednog dana zamijeniti klasični novac, bitcoin ili neka druga kriptoinačica pravi je izbor za vas.
Potencijalni rast cijene je neograničen, ali vodite računa o tome da rizici nisu zanemarivi.