Među dobitnicima nagrade Zlatna kuna, koju je Hrvatska gospodarska komora (HGK) dodijelila 24. put, našla se i tvrtka Genos Gordana Lauca, član Vladina Znanstvenog savjeta, i to u kategoriji 'inovacije'. Tim smo povodom pročešljali poslovne rezultate Laucovih tvrtki
Sveučilišni profesor koji je ujedno poduzetnik za Hrvatsku je nesvakidašnja kombinacija. Lauc je redoviti profesor Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu, a uz to više od deset godina razvija privatni biznis kroz tvrtku Genos.
Prije izbijanja pandemije koronavirusa Lauc se sporadično pojavljivao u medijima uglavnom zbog svojih znanstvenih ili poslovnih uspjeha, o čemu je više puta pisao i tportal.
Sada, kao član Znanstvenog savjeta vlade Andreja Plenkovića, jedan je od glavnih aktera u ostrašćenim raspravama o tome kako se boriti s pandemijom.
Tvrtku Genos, kao jedan od prvih hrvatskih akademskih startupova, Lauc je osnovao 2007. godine. Osnovna djelatnost na početku joj je bila analiza DNA te analiza glikana.
Prije šest godina pokrenuo je Genos DNA laboratorij, tvrtku koja se fokusirala samo na razvoj i prodaju genetskih testova (test utvrđivanja očinstva, DNA test intolerancije na laktozu, utvrđivanje poremećaja kromosoma i dr.). Većinski udio u toj kompaniji 2015. prodao je tvrtki MediaLab.
Matična tvrtka Genos fokusirala se samo na istraživanje glikana, u čemu je u samom svjetskom vrhu (op.a. što su točno glikani, možete doznati više u ovom intervjuu s Laucom). U tvrtki trenutno radi 50 uglavnom mlađih znanstvenika i stručnjaka.
U 2019. Genos je imao 14,3 milijuna kuna prihoda i 731.000 kuna zarade. Najveći dio prihoda Laucovoj tvrtki dolazi od subvencija za znanstvene projekte, što je lani iznosilo više od 11 milijuna kuna, dok je od prodaje usluga i proizvoda uprihodio dodatnih 2,6 milijuna kuna.
Svoj prvi komercijalni proizvod Genos je izbacio na tržište početkom prošle godine. Riječ je o testu biološke dobi GlycanAge što se, prema njegovim riječima, trenutno prodaje u 24 zemlje.
Sam projekt razvoja testa GlycanAge vodi Laucova druga tvrtka Genos glycoscience, osnovana 2014. godine. Ona je lani prikazala 1,5 milijuna kuna prihoda i 36.000 kuna dobiti. Više od 50 posto prihoda odnosi se na subvencije za razvoj novih proizvoda.
Gledano prema prihodima, Laucove firme ubrajaju se među male tvrtke. Još uvijek mu većina novca dolazi od potpora iz fondova EU-a za istraživačke projekte, iz kojih bi u idućim godinama trebao izbaciti nove komercijalne proizvode.
Inače, uz tvrtke Genos i Genos glycoscience, Lauc je vlasnik obrta za poslovno savjetovanje 'Lauc', osnovanog 2018., čije poslovanje nije vidljivo preko javno dostupnih poslovnih servisa.