Konzultantska kuća Coface, inače svjetski lider na području osiguranja potraživanja, izradila je analizu 500 najvećih kompanija u srednjoj i jugoistočnoj Europi u 2013. Na tom popisu našlo se i 11 tvrtki iz Hrvatske. U infografici pogledajte o kojim se hrvatskim kompanijama radi
Na 25. mjestu liste 500 najvećih nalazi se Ina, a u usporedbi s 2012. napredovala je za jedno mjesto. Na 81. mjestu nalazi se Konzum, trgovački lanac u vlasništvu Agrokora, koji je u godinu dana pao za sedam mjesta. Na 87. poziciji nalazi se HEP elektroprivreda, a godinu ranije držala je 79. mjesto. Na 212. mjestu je Hrvatski Telekom (HT), a u godinu dana pao je za 29 mjesta.
I tvrtka Prirodni plin (u vlasništvu Ine) je sa 169. pozicije u 2012. godini 2013. dospjela na 230. mjesto.
HEP operator distribucijskog sustava nalazi se na 306. mjestu. Od 2012. napredovao je za 35 mjesta. HEP proizvodnja nalazi se na 327. mjestu, a u godinu dana pala je za sedam pozicija.
Petrol Hrvatska drži 372. mjesto na Cofaceovoj listi i novi je na ovom popisu (slovenska tvrtka majka nalazi se na 28. mjestu).
Zagrebački holding nalazi se na 398. mjestu, a godinu prije bio je na 381. Na 446. mjestu je tvrtka Crodux derivati dva, inače u vlasništvu generala Ivana Čermaka. U godinu dana pala je za 107 mjesta – bila je 339.
Na 500. mjestu su riječke Plodine, u vlasništvu poduzetnika Mile Ćurkovića, koje su 2012. držale 455. poziciju.
Cofaceova lista uključuje pojedinačne tvrtke, no kada bi se gledalo konsolidirano, izračun bi bio dosta drugačiji, primjerice u slučaju Ine kojoj bi se dodao prihod tvrtke Prirodni plin (Inin suvlasnik, pritom, mađarski MOL, nalazi se na drugom mjestu).
Daleko najviše od domaćih bi kotirao koncern Agrokor Ivice Todorića, a nakon preuzimanja Mercatora bilježi prihod od blizu sedam milijardi eura, čime bi na ovoj listi izbio na visoko peto mjesto.
Još bi neke velike hrvatske grupacije koje imaju razgranat biznis u regiji, poput Atlantic grupe ili Orbica, visoko kotirale na listi.
Konkretno, Orbico grupa u vlasništvu Branka Roglića je za prošlu godinu ostvarila prihod od 863 milijuna eura, a posluje u 17 zemalja. Atlantic grupa u većinskom vlasništvu Emila Tedeschija očekuje prihod veći od 700 milijuna eura te bi također, ako bi se gledalo konsolidirano, imala solidno mjesto na polovici ljestvice.
Prema Cofaceovom istraživanju, Poljska, kao najveće gospodarstvo u regiji, ima najviše kompanija na ovoj listi; čak 148. Slijedi je Ukrajina s 90 kompanija, a treća je Mađarska sa 62 tvrtke.
Od 13 zemalja uz Hrvatsku obuhvaćenih ovim istraživanjem (Poljska, Ukrajina, Mađarska, Češka, Rumunjska, Slovačka, Litva, Slovenija, Bugarska, Srbija, Latvija i Estonija) nalazimo se na 10. mjestu s 11 kompanija na listi.
Usporedbe radi, susjedna Slovenija dijeli osmo mjesto s Bugarskom, a Coface je uvrstio po 13 tvrtki iz ove dvije zemlje na svoju listu. Naš drugi susjed, Srbija, nalazi se odmah iza, na 11. mjestu, s devet kompanija na ovom popisu. No Coface naglašava kako je Hrvatska ispred Srbije samo po broju kompanija na listi te da se naše kompanije bore s recesijom dok je srpsko gospodarstvo raslo 2,5 posto u 2013.