Kriza u gospodarstvima 16 zemalja članica eurozone se pogoršala, upozorili su u najnovijem istraživanju ekonomski stručnjaci iz triju zemalja toga bloka
'Unatoč provedbi državnih paketa poticaja, gospodarske prognoze i dalje su sumorne', navodi se u zajedničkom izvješću koje su sastavili stručnjaci njemačkog Ifo instituta, francuskog statističkog ureda Insee i talijanskog instituta za ekonomska istraživanja ISAE.
Skupina stručnjaka nadalje je ustvrdila da je pad aktivnosti postao izraženiji od početka ove godine i da se eurozona sada nalazi u ozbiljnoj recesiji.
Procjenjuju da će pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u eurozoni u prvom tromjesečju iznositi 1,9 posto, nakon pada aktivnosti od 1,6 posto u posljednja tri mjeseca prošle godine. No, pad aktivnosti bi, kako prognoziraju, trebao tijekom drugog i trećeg tromjesečja osjetnije usporiti, i to po stopama od 0,6 odnosno 0,2 posto.
Ekonomisti su također upozorili da će se osobna potrošnja smanjiti, ponajprije zbog smanjenja realnih raspoloživih dohodaka.
U izvješću se dalje navodi da će ulaganja, već oštro smanjena krajem prošle godine, nastaviti padati, i to zbog nastavljenih pritisaka na financijskim tržištima, kao i zbog troškova vođenja tvrtki koje posluju znatno ispod svojih kapaciteta.
Temeljeći svoje prognoze na prosječnoj cijeni od 45 dolara za barel sirove nafte na svjetskom tržištu i stabiliziranom tečaju eura na razini od 1,35 dolara, ekonomisti procjenjuju da će stope inflacije krajem lipnja i rujna iznositi minus 0,2 posto.
Pa ipak, ekonomisti iz navedenih triju zemalja eurozone ne vide deflatorne rizike, budući da se temeljna stopa inflacija drži čvrsto u pozitivnom teritoriju.