Dok Vlada pokušava s prosvjetarima naći zajednički jezik, ali ne uspijeva, a oni ne pristaju dati privolu odricanjima bez referenduma, ukinula je dodatke na ionako gotovo nikakva primanja zaposlenima u odgoju i obrazovanju premda će mnogi iz realnog sektora reći da ovi u javnim službama imaju barem radna mjesta i plaće
'Ako je kriza, neka gube svi, a ne samo prosvjeta, a ne ovako. Linić se zaista igra sačekuše, on čeka iza grma pa sad će prosvjeta, sad će željeznica... To nije u redu', upozorila je u razgovoru za HTV jedna od legendarnih sindikalki Vesna Kanižaj, danas umirovljena profesorica, inače zapamćena kao najtvrđa sindikalna čelnica s najduljim postignutim štrajkom prosvjetara u povijesti u trajanju od puna dva tjedna.
'Nažalost, ovdje Ribić kaže da razmišlja o metodama i oblicima štrajka, samo za bedževe će potrošiti sindikalne novce', upozorila je, a istovremeno ne može vjerovati da je resorni ministar čak digao ruku za smanjenje plaće: 'On kaže da je s tugom digao ruku!? Pa može se slikat s tom rukom.'
'No ima još vremena da se glave ohlade i da se shvati što je napravljeno i da se i taj premijer Milanović naprosto povuče jedna potez koji će biti u korist odgojno-obrazovnog sustava ove zemlje', smatra predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić.
Što o svemu, točnije o kako smatraju 'Vladinoj odmazdi', misle u Matici sindikata na čelu s Vilimom Ribićem, reći će na za sutra zakazanoj konferenciji za medije, a zasigurno će opet biti riječ i o arbitraži, koju, doduše, odbijaju, baš kao i potpis na Dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru, bez provedenog referenduma među članstvom.