NOVI ZADATAK

Mario Draghi traži recept za europsku konkurentnost

11.01.2024 u 12:55

Bionic
Reading

Bivši talijanski premijer i čelnik Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi sastao se u Milanu sa čelnicima europskih kompanija u potrazi za receptom koji bi trebao poboljšati konkurentnost industrije u EU.

Svjetska banka procjenjuje da je gospodarstvo eurozone u 2023. poraslo samo 0,4 posto, a među problemima izdvojila je kontinuirani pad izvoza u uvjetima pogoršane cjenovne konkurentnosti i slabe vanjske potražnje.

Visoke cijene energije zakočile su potrošnju kućanstava i poslovanje kompanija, posebno u industriji, a pred kraj godine posustao je i uslužni sektor, utvrdio je SB.

U 2024. gospodarstvo eurozone trebalo bi tek blago ubrzati, uz prognoziranu stopu rasta od samo 0,7 posto, otprilike nižu no što je banka prognozirala prošlog ljeta.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen zatražila je od Draghija da iznese prijedloge za revitalizaciju gospodarstva Europske unije u uvjetima žestoke konkurencije SAD-a i Kine.

SAD je u kolovozu 2022. usvojio zakon o borbi protiv inflacije, koji predviđa 360 milijardi dolara potpora za zelenu tehnologiju. Neke europske kompanije već su signalizirale selidbu proizvodnje u SAD, ukazujući na državne poticaje i niže cijene energije.

Kineski proizvođači električnih automobila najavljuju istodobno pohod na europsko tržište, računajući na povoljne cijene, oslonjene na model interne proizvodnje baterija i dostupne ključne sirovine. 

Draghi će u petak izvijestiti Bruxelles o dosadašnjim rezultatima na radu izvješća koje bi trebalo biti dovršeno u lipnju ili srpnju. U srijedu sastao se u Milanu s predstavnicima europskih industrijskih tvrtki.

„Ovo je tek jedan u nizu sastanaka koje održavamo u sklopu sastavljanja izvješća. Današnji su sugovornici predstavnici industrije, koje ću saslušati”, rekao je Draghi novinarima pred početak skupa zatvorenog za javnost.

Draghijevi sugovornici bili su, među ostalima, predsjednik telekomunikacijske tvrtke Vodafone Jean-François van Boxmeer i njegov kolega iz Siemensa Jim Hagemann Snabe, u sastavu poslovnog udruženja Europskog okruglog stola za industriju (ERT), navodi se u priopćenju.

Prihod članova udruge premašuje dva bilijuna eura, a predstavnici kompanija zatražili su na sastanku bolju usklađenost europske regulative i težište na inovacijama.

"Najveći je izazov s kojim se suočavamo uspješna energetska tranzicija koja je nužna kako bismo stabilizirali klimu. Istodobno moramo sačuvati našu industriju i uspješno konkurirati ostatku svijeta, Americi, ali i Kini, i održati aktualnu dinamiku inovacija", rekao je Boxmeer.