zakon o transparentnosti

Od nula do milijun dolara: Tvrtke u New Yorku počele objavljivati raspon plaća, nije dugo trebalo da stvari krenu po zlu

04.11.2022 u 19:22

Bionic
Reading

Od utorka 1. studenog tvrtke koje zapošljavaju radnike u New Yorku dužne su po zakonu u oglasima za posao navesti raspon plaće za određene pozicije, i to u 'dobroj vjeri'. To znači 'raspon plaće u koji poslodavac iskreno vjeruje u trenutku u kojem objavljuje oglas za posao te da ga je spreman platiti kvalitetnim kandidatima'. Rasponi moraju uključivati ​​minimum i maksimum. Mnogi su pozdravili zakon o transparentnosti plaća, utvrdivši da je bilo i vrijeme da tvrtke budu transparentnije oko plaća, dok se radnici s druge strane nadaju da će im to dati više mogućnosti i utjecaja na pregovore oko njihove visine

Međutim nakon što su tvrtke krenule s objavama plaća Njujorčani su počeli prozivati neke od njih zbog širokih raspona koji ne daju realan prikaz. Raspon plaća je količnik između najviše i najniže plaće koju plaća tvrtka. Neke koje zapošljavaju u New Yorku, primjerice, navode od 50.000 do 145.000 dolara godišnje za radno mjesto novinara, od 125.800 do 211.300 dolara za višeg tehničkog pisca te od 106.000 do 241.000 dolara za mjesto glavnog savjetnika.

U jednom slučaju Citigroup je naveo nekoliko poslova u rasponu od nule do dva milijuna dolara, izvještava Gothamist. Predstavnik Citigroupa rekao je Gothamistu da je od tada ažurirao svoje raspone i za te greške okrivio računalni program. Ipak, revidirani unos za radno mjesto bankarskog službenika pokazao je raspon plaća između 61.710 i 155.290 dolara od srijede, prije nego što je uklonjen. Predstavnik Citija rekao je za CNBC Make It da tvrtka 'proaktivno pregledava sve oglase za posao kako bi osigurala da je naveden ispravan raspon plaća' te da ima 'privremeno neobjavljene odabrane oglase za posao i ponovno će ih objaviti kada se potvrdi raspon plaća'.

Greška u objavljivanju pokazuje da i dalje postoje načini kojima tvrtke mogu zaobići pravila novog zakona o transparentnosti plaća, namjerno ili ne. Zakon izričito navodi da tvrtke koje zapošljavaju u New Yorku moraju objaviti 'raspon plaća u dobroj vjeri' za svaki posao, promaknuće ili priliku za premještaj. Raspon 'u dobroj vjeri' je onaj u koji poslodavac 'iskreno vjeruje u trenutku kada daje oglas za posao te da ga je spreman platiti kvalitetnim kandidatima', kaže Komisija za ljudska prava grada New Yorka, koja provodi zakon, piše CNBC.

Uobičajena strategija za poslovanje je pronaći ciljani proračun za otvorenu poziciju i dati raspon od 20 posto ispod i iznad te točke, dodaje Tony Guadagni iz konzultantske tvrtke Gartner. Ali raspon od preko 100.000 dolara mogao bi biti pogreška ili prikaz da bi 'ono što je organizacija spremna platiti za posao moglo biti prilično promjenjivo', kaže Guadagni. 'Teško je zamisliti da bi dvije agencije koje istražuju moguća kršenja novog zakona — Gradsko povjerenstvo za ljudska prava i Ured za provođenje zakona — smatrale dobrom namjerom postavljanje minimalne plaće od 30.000 dolara i maksimalne plaće od 300.000 dolara', dodaje.

  • +4
Mladi i posao Izvor: Profimedia / Autor: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Slično, široki rasponi mogli bi se loše odraziti na poštivanje radnika, kaže Beverly Neufeld, osnivač inicijative PowHer New York: 'Puno govori o tvrtkama to kada koriste potencijalne rupe u zakonu. Duh zakona je stvaranje transparentnosti, a svaka tvrtka koja ima takve visoke raspone plaća ne stvara nikakvu transparentnost.'

Prema zakonu, poslodavci moraju objaviti minimalnu i maksimalnu plaću u ponudi za određenu poziciju kada je navedena na internoj ploči poslova, kao i na internetskim stranicama kao što su LinkedIn, Glassdoor, Indeed i druge platforme za traženje posla. Također se to odnosi na bilo koji pisani opis otvorenog posla koji je otisnut na letku, podijeljen na sajmu poslova ili predan novinskim oglasima. Kao odgovor na to, neke tvrtke mogu potpuno prestati oglašavati poslove i umjesto toga se osloniti na druge načine regrutiranja i zapošljavanja.

Neke tvrtke mogu odlučiti ukloniti oglase za posao i potaknuti kandidate da pošalju životopis na opću adresu e-pošte, izvještava The Wall Street Journal. Poslodavci bi također mogli izbjeći usklađenost ako zapošljavaju radnike na daljinu, ali kažu da se posao ne može obavljati iz NYC-a. To se dogodilo u Coloradu, gdje je sličan zakon stupio na snagu u siječnju 2021. Državno ministarstvo rada poslalo je upozorenje stotinama poslodavaca da se pridržavaju zakona i, od srpnja, kaznilo je tri tvrtke zbog njegova kršenja.

Neki odbacuju tvrdnje da tvrtke namjerno pokušavaju zaobići zakon jer bi to moglo rezultirati tužbama koje će poslodavca koštati vremena i novca. U NYC-u, ako se tvrtka ne pridržava novog zakona, oni koji traže posao i već zaposleni radnici mogu podnijeti tužbe ili ostaviti anonimnu dojavu gradskom Povjerenstvu za ljudska prava. Tvrtke će imati 30 dana da to poprave, inače bi se mogle suočiti s kaznama do 250.000 dolara.

No mnogi smatraju da bi posljedice zakona mogle biti korisne i za poslodavce i za zaposlenike. Oni koji traže posao i već zaposleni u velikoj su većini za transparentnost plaća, a više od polovice njih kaže da se ne bi prijavili za neko radno mjesto ako plaća nije navedena, prema podacima sa stranice Monster.com. Navođenje plaće moglo bi na kraju biti dobar alat za zapošljavanje. Stoga bi tvrtke mogle s vremenom shvatiti da je to korisno, a ne kazna.