Njemačka industrija uvjerljivo je najpesimističnija u prognozama konkurentnosti u skupini četiri vodeća gospodarstva eurozone, pokazalo je istraživanje ekonomskog instituta ifo
Konkurentnost njemačke industrije pogoršala se najviše od početka istraživanja 1994. godine, rekao je Ifo-ov stručnjak Stefan Sauer.
Istraživanje se temelji na ocjenama približno 2000 industrijskih tvrtki.
I francuske i španjolske industrijske tvrtke većinom su pesimistične u prognozama konkurentnosti, ali znatno blaže od prosjeka u EU i eurozoni, a njemačka je uvjerljivo najpesimističnija, pokazuju rezultati.
U talijanskoj industriji optimisti su u marginalnoj prednosti.
U Njemačkoj vrlo negativna ocjena zabilježena je u svim industrijskim sektorima, a ponajprije u sektoru izvoza.
Posebno upada u oči razvoj situacije u energetski intenzivnim industrijskim sektorima, istaknuli su ekonomisti.
"Analiza jasno pokazuje da se prednost njemačke industrije na međunarodnim tržištima topi", rekao je Sauer.
Uz više cijene energije u Njemačkoj, tvrtke među glavnim razlozima dubokog pesimizma izdvajaju birokraciju i skuplje preliminarne proizvode i poreze.
Njemačka industrijska proizvodnja pala je od 2018. godine za 12 posto, potražnja je i dalje slaba, iskorištenost kapaciteta kontinuirano se smanjuje, a ulaganja pala su u protekla četiri kvartala.
Središnja banka upozorila je ovih dana da će njemačko gospodarstvo oslabiti i u četvrtom kvartalu, otklonivši optimistična nagađanja da bi rast pred kraj godine mogao ubrzati.
Iako su preliminarni podaci pokazali da je njemački bruto domaći proizvod (BDP) u tri mjeseca zaključno s rujnom neočekivano porastao, za 0,2 posto, u Bundesbanku smatraju da nema baš puno dokaza da se situacija u osnovi poboljšala odnosno da trend sada pokazuje rast.
"Pad aktivnosti u njemačkom gospodarstvu vjerojatno će se nastaviti u četvrtom tromjesečju", upozorila je središnja banka u izvješću za studeni.