Odvjetnici Hypo banke, u sve opsežnijoj istrazi austrijskih pravosudnih tijela o poslovanju Hypo Group Alpe Adria, ovoga su tjedna podnijeli novu kaznenu prijavu protiv bivših članova uprave Guentera Striedingera i Wolfganga Kulterera zbog kreditiranja društava AB Maris i Darije u Hrvatskoj, prenijeli su austrijski mediji
U prijavi dugoj 61 stranicu vođa odvjetničkog tima Hypa i stručnjak za kazneno pravo, Guido Held, iznosi sumnju da Striedinger i Kulterer stoje iza vlasnika navedenih društava u Hrvatskoj.
Oba projekta su dosad, prema prijavi, "progutala više od 80 milijuna eura" sredstava Hypo grupe koja je u vlasništvu austrijske države. Novac je otišao na kredite koji su, kako se navodi u prijavi, dijelom bjanko odobravani, bez učešća vlastitog kapitala ili kalkulacija bankovnih stručnjaka. Dijelom su sredstva nestala pri otkupu vlasničkih udjela koji su bili višestruko precijenjeni. U oba slučaja se, kako se u prijavi obrazlaže, sumnja da je "nestalo" više od 30 milijuna eura izvučenih iz ta dva društva.
AB Maris je projektno društvo za razvoj nekretnina koje je trebalo kupiti zemljišta za turistički "Ressort Porto Mariccio" u Istri, 750 tisuća četvornih metara na kojima su trebale biti izgrađeni apartmani, vile, hotel s 5 zvijezdica, igralište za golf. Društvo je često mijenjalo vlasnike, a u nadzornim odborima su sjedili rođaci i osobe povezane sa Striedingerom, navodi se u prijavi.
Od 2001. do 2008. je Hypo kreditirao društvo AB Maris s gotovo 33 milijuna eura; izgradilo se nije ništa. Unatoč tome je 2004. jedna tvrtka-kćer Hypa preuzela oko 26 posto vlasničkih udjela u AB Marisu za 11 milijuna eura. Danas, prema prijavi, Hypo ima udjele u društvu čija je vrijednost puno manja no što su bile procjene i 33 milijuna nepokrivenih kredita.
U slučaju Darija, turističkog kompleksa koji se trebao izgraditi u istarskoj uvali Dragoneri, Hypo je, prema prijavi, zbog kredita i refinanciranja ostao s gubitkom od 32 milijuna eura.
Odvjetnik Held je u razgovoru za austrijski list Standard naveo kako su bivši članovi uprave prijavljeni zbog pronevjere sredstava.
"Hypo grupa je godinama bila okružena kriminalnom strukturom. Zlorabili su svoje ovlasti kako bi druge i vjerojatno same sebe obogatili", kaže Held. Samo u navedena dva društva u Hrvatskoj odvjetnici pretpostavljaju da je banka oštećena za više od 30 milijuna eura.
"Toliko su vlasnici još prije početka gradnje izvukli iz društava. Prikazali su prividne investitorske projekte i iskoristili te konstrukcije kako bi izvukli novac i pronevjerili ga", rekao je Held.
CSI Hypo, specijalna jedinica za istragu poslovanja Hypa, koju predvodi Held, a na temelju čijih prijava daljnju istragu vodi Državno odvjetništvo u Klagenfurtu, smatra nakon puna tri mjeseca istrage da je Hypo grupi otuđeno znatno više od 100 milijuna eura.
"Jedan dio tih sredstava bunkeriran je u Liechtensteinu, jedan dio je otišao na Balkan", kazao je Held koji tvrdi da iza svega "uvijek stoje istih deset do dvanaest osoba koje su bile aktivne u vanjskoj mreži oko banke".
Ne navodeći ostala imena osim Striedingera i Kulterera, Held tvrdi da je riječ dijelom o bivšim članovima uprave i nadzornog odbora banke, a dijelom o njihovim poslovnim partnerima.