Dogovor britanske tvrtke AstraZenece i Francuske o cjepivu za Covid-19 predviđa raspodjelu cjepiva među zemljama EU-a proporcionalno broju stanovnika, ustvrdio je u ponedjeljak izvor u uredu francuskog predsjednika
Prošlog vikenda britanska farmaceutska tvrtka potpisala je s europskim vladama ugovor o nabavi više od 400 milijuna doza potencijalnog cjepiva za Covid 19.
Ugovor je potpisao europski Savez za inkluziju cjepiva (IVA), koji su osnovale Francuska, Njemačka, Italija i Nizozemska kako bi se u što kraćem roku osiguralo cjepivo za sve članice Europske unije.
Ugovor s AstraZenecom prvi je koji je IVA potpisala.
„Ugovor se bazira na načelu proporcionalne distribucije cjepiva, prema broju stanovnika", tvrdi izvor u uredu francuskog predsjednika.
"Tražili smo da se cjepivo proizvodi u Europi i tako je dogovoreno", dodaje.
Francuska se nada da će slični ugovori uskoro biti sklopljeni i s drugim farmaceutskim kompanijama, napominje izvor.
Cjepiva su još u fazi kliničkog testiranja a bit će namijenjena svim zemljama EU-a.
Vlade nastoje unaprijed osigurati nabavu obećavajućih cjepiva za koronavirus u kontekstu strahovanja da EU kaska za drugim dijelovima svijeta.
Francuska farmaceutska tvrtka Sanofi pozvala je u svibnju Europu da tješnje surađuje na istraživanju cjepiva, što je izazvalo negativne reakcije, posebno nakon izjave izvršnog direktora Paula Hudsona da će prve doze proizvedene u SAD-u ići američkim pacijentima.
SAD je u vrlo kratkom roku osigurao novac za istraživanje cjepiva.
Čelnik francuske tvrtke naknadno je reterirao, naglašavajući da će cjepivo za koronavirus biti dopremljeno u sve dijelove svijeta.