pitko zlato

Omiljeni napitak Hrvata nikad skuplji: Nije stvar samo u žetvi u Brazilu

06.12.2024 u 21:36

Bionic
Reading

Dok cijene kave na svjetskim burzama ruše rekorde zbog najavljene slabije berbe, u Hrvatskoj na cijenu ovog napitka utječu i porezna davanja. Stoga iz HUP-a traže ukidanje posebnog poreza na kavu ističući kako je to poboljšalo nabavu, ali i prihode od PDV-a

Samo od početka ove godine, cijena sirove kave porasla je za čak 75 posto. Trenutno funta (453,59 grama) sorte Arabice košta 3,35 dolara, što je najviša cijena u posljednjih 47 godina. Sirova kava je, nakon kakaovca, najskuplja roba ove godine.

S obzirom na očekivanu lošiju žetvu Arabice u Brazilu, cijena kave bi mogla još porasti. Naime, Brazil proizvodi čak 42 posto ukupne količine kave sorte Arabica. Problem stvara i to što pojedini proizvođači, navodno, koče proizvodnju očekujući rast cijena.

S druge strane, na tržištu već vlada nestašica kave Robusta, čije su cijene probile 50-godišnji rekord. Uzrok je isti - lošija prognoza žetve, ali u Vijetnamu, koji također proizvodi 42 posto ukupne svjetske proizvodnje ove vrste kave. U Brazilu se, pak, proizvodi još 25 posto.

Porez na kavu

Europska je unija, pak, na godinu dana zabranila uvoz kave iz područja s iskrčenom šumom, što bi trebalo stabilizirati dobavne lance u drugim dijelovima svijeta. Analitičari očekuju kratkoročni rast cijena kave, koji će uglavnom ovisiti o razvoju vremenskih i tržišnih uvjeta. Cijena Arabice se procjenjuje na 2,80 dolara po funti.

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je, pak, upozorila na još jedan faktor zbog kojeg su cijene kave u Hrvatskoj visoke. Poznato je da su Hrvati ljubitelji kave, a na cijenu u kafiću utječe i porez na kavu.

'Za to vrijeme, porezno opterećenje kave u Hrvatskoj koje premašuje 30 posto, što potiče prekograničnu kupnju, destimulira potrošnju, povećava visoke troškove birokracije te kompleksnost (skladišta) pa u cilju efikasnosti i raterećenja poslovanja HUP predlaže ukidanje posebnog poreza na kavu. Ovaj porez nema niti jedna članica Europske unije u našem okruženju, a neke čak primjenjuju nižu stopu PDV-a na ovaj proizvod (Italija, devet posto)', upozoravaju iz HUP-a u svom Fokusu tjedna.

Pozitivne strane rasterećenja

Ističu da je praksa pokazala kako je ukidanje posebnog poreza na kavu u Rumunjskoj i Sloveniji uzrokovalo povećanjem količine kave i rastom prihoda od PDV-a. U Švicarskoj, pak, planiraju potpuno ukidanje carina i trošarina na druge napitke, poput čaja. 

'Iako je u periodu od 2018. do 2023. uvoz kave vrijednosno gotovo udvostručen na 104 milijuna eura, količinski uvoz kave je gotovo pet posto manji u odnosu na pred-pandemijsku 2019. godinu, a dodatno je smanjen i u 2023. u odnosu na 2022. godinu. Udio uplaćenog posebnog poreza na kavu također je smanjen na 0,065 posto s 0,095 posto u 2018. godini, a budući da je prikupljanje ovog poreza vezano uz razmjerno visoke troškove administriranja i kontrole, neto porezni efekt je znatno manji', daju iz HUP-a još jedan argument ukidanju poreza na kavu.