Nakon potopa na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak, utorak je dio preokret te su brojni investitori iskoristili niže cijene dionica i zauzeli pozicije po atraktivnijim uvjetima
Javne objave o pregovorima između čelnika EU i SAD-a o novom trgovinskom režimu ulile su povjerenje među investitorima da će se izbjeći eskalacija. Europske burze tako su vratile dobar dio gubitaka od prethodnog dana. CROBEX je zaključio dan u plusu od 3,83 posto, a CROBEX 10 sličnih 3,69 posto.
Obujam trgovanja opet je bio na visokoj razini te je realizirano 5,2 milijuna eura prometa u redovnom trgovanju i 840 tisuća eura u blok transakciji Končara. Najlikvidnije izdanje bila je dionica HT-a s 1,4 milijuna eura prometa i rastom od 0,7 posto, a u fokusu investitora bio je još jednom Končar i članice Končar grupe. Končar D&ST tako je bio pobjednik dana s rastom od čak 9,63 posto, izbrisavši tako pad od petka i ponedjeljka. Kompanija nema izloženost američkom tržištu, stoga je pad cijene uslijed najava carina SAD-a najvjerojatnije bio rezultat prelijevanja negativnog sentimenta, što je slučaj i sa brojnim drugim izdanjima.
Pozitivnom sentimentu svjedoči činjenica je su samo dva izdanja imala negativnu izvedbu, i to Brodogradilište Viktor Lenac (-0,61 posto) koje je dan ranije bilo među rijetkim dobitnicima i Atlantic Grupa s -0,45 posto.
Dobitnik dana Končar D&ST +9,63% 2050,00
Gubitnik dana Brodogradilište Viktor Lenac -0,61% 3,28
CROBEX +3,83% 3,158.30