očekivanja na tržištu

Oprezno trgovanje i stagnacija Crobexa: Trumpove carine gurnule burze 'u crveno'

03.02.2025 u 10:21

Bionic
Reading

Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobex indeksa, a ostaje za vidjeti hoće li tržište biti pod pritiskom pada svjetskih burzi, nakon što je Washington uveo carine na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine

Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobex indeksa. Crobex indeks porastao je i prošli tjedan, četvrti zaredom, za 0,58 posto, na 3.481 bod, novu rekordnu razinu. Crobex10 ojačao je, pak, šesti tjedan zaredom, za 0,21 posto, na 2.192 boda, također rekordnu razinu.

Zahvaljujući tome, indeksi su ostvarili velike dobitke u siječnju. Od početka godine Crobex je skočio oko 9, a Crobex10 oko 9,5 posto. Među sektorskim indeksima najviše je prošloga tjedna skočio Crobexturist, za 2,78 posto, dok je jedino pao Crobexnutris, za 0,12 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 6,9 milijuna eura, oko 3,8 milijuna manje nego u tjednu ranije. No, ukupni promet 'podebljao' je blok promet od gotovo 14,5 milijuna eura, i to dionicom HT-a, 13,5 milijuna eura, te HPB-a milijun eura.

'Crobexi su i prošloga tjedna porasli. Redovni promet bio je nešto iznad prosjeka, a više od dvije trećine ukupnog prometa činile su blok transakcije', kaže Petar Mezga, financijski analitičar u Erste banci.

Najveći promet ostvarila dionica HT-a

Najveći promet u redovnom trgovanju ostvaren je prošloga tjedna dionicom HT-a, 1,05 milijuna eura, a cijena joj je porasla 2,14 posto, na 42,9 eura. Slijedila je redovna dionica Končara D&ST, kojom je ostvareno gotovo 780 tisuća eura prometa, uz rast cijene za 0,87 posto, na 2320 eura.

Dionicom Valamar Riviere protrgovano je za 635 tisuća eura, a cijena joj je skočila gotovo 2,7 posto, na 6,14 eura. U fokusu investitora je bila i dionica Končara, kojom je ostvareno 594 tisuće eura prometa, uz pad cijene za 1,8 posto, na 545 eura.

Po likvidnosti je slijedila dionica Zagrebačke banke, kojom je ostvareno 551 tisuću eura prometa, a cijena joj je stagnirala na 29,7 eura. Najveće dobitnice bile su dionice AD Plastika, s rastom cijene za 9,83 posto, na 10,50 eura, Čateksa, za 9,38 posto, na 35 eura, te Ingre, za 7,78 posto, na 1,94 eura.

Najveće gubitnice bile su, pak, dionice Instituta IGH, koje su pojeftinile 19,15 posto, na 15,2 eura, te Helios Farosa, za 13 posto, na jedan euro. Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 54 dionice, pri čemu je cijena njih 21 porasla, 15 pala, a 18 ostala nepromijenjena.

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

A na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica pale. Doduše, Dow Jones ojačao je 0,3 posto, no S&P 500 skliznuo je 1, a Nasdaq indeks 1,6 posto.

'Najviše su prošloga tjedna pale cijene dionica u tehnološkom sektoru jer je tržište uzdrmala vijest da je kineski AI model DeepSeek po nekim pokazateljima efikasniji od američkih modela. U fokusu ulagača bila je i sjednica Feda. S obzirom da gospodarstvo stabilno raste, a da je inflacija i dalje iznad ciljanih 2 posto, središnje banka zadržala je kamatne stope, kao što se i očekivalo, nepromijenjene', objašnjava Petar Mezga.

A na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 1,6, a pariški CAC 0,3 posto.

'Rast indeksa dijelom se zahvaljuje odluci Europske središnje banke o daljnjem smanjenju kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova. To je već peto smanjenje kamata otkako je ECB u lipnju prošle godine započeo popuštati monetarnu politiku. To je pozitivno utjecalo na tržišta dionica, pa je STOXX 600 indeks najvažnijih europskih dionica dosegnuo rekordne razine', objašnjava Petar Mezga.

Nesigurno trgovanje na svjetskim burzama

A ovoga se tjedna na svjetskim burzama očekuje nesigurno trgovanje jer se ulagači plaše trgovinskog rata, nakon što je Washington uveo carine na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine.

Već su jutros na azijskim burzama cijene dionica oštro pale, a to se očekuje i na europskim te američkim burzama, s obzirom da su terminski indeksi u dubokim minusima. Trenutno je terminski S&P 500 indeks u minusu 1,6, a Nasdaq više od 2 posto. Terminski STOXX 50 indeks najvažnijih europskih dionica trenutno je na gubitku više od 2,5 posto.

STOXX 600, indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 1,3 posto, skliznuvši s rekordne razine. Pritom je londonski FTSE indeks pao 1,17 posto, na 8.570 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,98 posto, na 21.300 bodova, a pariški CAC 1,94 posto, na 7.795 bodova.

Najviše su jutros pale cijene dionica u automobilskom sektoru, u prosjeku oko 4 posto, dok su tehnološki, industrijski i rudarski sektor pali više od 2 posto.

I na azijskim su burzama cijene dionica oštro pale. Japanski Nikkei indeks bio je u 9,30 sati u minusu 2,7 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,2 i 2,5 posto. Na kineskim burzama i dalje se na radi zbog proslave lunarne nove godine.

Oštar pad cijena dionica posljedica je odluke predsjednika SAD-a o uvođenju carina. Nakon dugotrajnih prijetnji, Trump je tijekom vikenda potpisao uredbu o nametanju carina od 25 posto na uvoz robe iz Meksika i Kanade, te 10 posto na kineske proizvode. Ta odluka primjenjivat će se od utorka.

Guranje Kanade i Meksika u recesiju

Sve tri zemlje su odmah najavile protumjere, pa se ulagači plaše trgovinskog rata. Trump je kazao i da planira vrlo skoro uvesti carine na uvoz iz Europske unije.

Zbog svega toga, oštro su pali i američki terminski indeksi, pa se danas poslijepodne očekuje i pad cijena dionica na Wall Streetu. Trenutno je terminski S&P 500 indeks u minusu 1,9, a Nasdaq više od 2 posto.

'Trumpov potez je prvi udarac u onomu što bi se moglo razviti u razarajući globalni trgovinski rat i izazvati jačanje inflacije u SAD-u, koja bi mogla porasti brže i više nego što smo prvotno procjenjivali', kaže Paul Ashworth, analitičar u tvrtki Capital Economics.

Greg Daco, glavni ekonomist u EY-u, procjenjuje, pak, da će uvođenje carina rezultirati smanjenjem rasta američkog gospodarstva u ovoj godini za 1,5 postotnih bodova i možda dovesti do stagflacije, dok će Kanadu i Meksiko gurnuti u recesiju. To će, dakako, izazvati pad prihoda i zarada kompanija, pa se idućih dana može očekivati vrlo nestabilno trgovanje na najvećim svjetskim burzama, kažu analitičari.