Petrokemija je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila neto dobit od 315 milijuna kuna, znatno više u odnosu na isto razdoblje lani kada je dobit iznosila 124 milijuna kuna, pokazuje u četvrtak objavljeno financijsko izvješće kutinskog proizvođača mineralnih gnojiva
Po podacima iz izvješća, neto dobit bez jednokratnih stavki iznosi 320 milijuna kuna, u usporedbi s neto dobiti od 178 milijuna kuna u prvih devet mjeseci 2019. godine.
"Jednokratne stavke ukazuju na negativan učinak vrijednosnog usklađivanja obveza za naknade na emisiju CO2 od 4 milijuna kuna te milijun kuna za isplatu otpremnina u prvih devet mjeseci 2020. godine, dok u istom razdoblju lani jednokratne stavke ukazuju na negativan učinak obveza za naknade na emisiju CO2 od milijun kuna, kao i 48 milijuna kuna vezano uz isplatu otpremnina te šest milijuna kuna rezerviranja za isplatu otpremnina", pojašnjeno je iz Petrokemije.
Predsjednik Uprave Petrokemije Davor Žmegač u komentaru izvješća objavljenog na Zagrebačkoj burzi istaknuo je kako pandemija covida-19 u prva tri ovogodišnja kvartala nije imala negativan utjecaj na potražnju za mineralnim gnojivima, a to je, uz sposobnost društva da održava kontinuiranu proizvodnju, rezultiralo visokom količinom proizvodnje i prodaje u prvih devet mjeseci.
Žmegač je istaknuo i da je na poslovanje Petrokemije d.d. u ovoj godini pozitivno utjecala znatno niža cijena prirodnog plina te implementirane mjere efikasnosti u prethodnim razdobljima.
Dodao je i da je društvo planiralo veći remont tijekom ljeta 2020. godine, no uslijed pandemije koronavirusa, termin remonta se promijenio za siječanj iduće godine zbog nemogućnosti pojedinih dobavljača da dostave rezervne dijelove unutar incijalno planiranih rokova i zbog tada važećih restrikcija putovanja.
Prema podacima iz izvješća, ukupni poslovni prihodi Petrokemije d.d. u prvih devet mjeseci iznosili su 1,41 milijardu kuna i pali su 14 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Za 14 posto smanjeni su i prihodi od prodaje, na 1,4 milijarde kuna.
Smanjenje prihoda, navedeno je, uglavnom je uzrokovano neznatno nižim cijenama mineralnih gnojiva, koje su posljedica znatno niže cijene prirodnog plina na europskom tržištu.
Ukupni poslovni rashodi od siječnja do kraja rujna ove godine iznosili su 1,1 milijardu kuna i smanjeni su za 28 posto.
EBITDA bez jednokratnih stavki iznosi 398 milijuna kuna, a u odnosu na prvih devet lanjskih mjeseci značajno se povećala zahvaljujući stabilnoj proizvodnji i prodaji te niskoj cijeni prirodnog plina.
Neto dug se znatno smanjio u odnosu na prvih devet mjeseci 2019. godine te sada iznosi 63 milijuna, naveli su iz Petokemije.
Podaci iz konsolidiranog izvješća pokazuju da je Petrokemija grupa u prvih devet mjeseci ostvarila neto dobit od 314 milijuna kuna u odnosu na 121 milijun kuna neto dobiti u istom razdoblju prethodne godine.