U Kini, zemlji s najviše visokoobrazovanih građana na svijetu, sve je češći fenomen da diplomirani studenti završavaju na poslovima koji ne odgovaraju njihovim kvalifikacijama. Čistač s diplomom iz planiranja okoliša, dostavljač sa završenom filozofijom i doktor znanosti koji se prijavljuje za pomoćnog policajca – ovo su stvarne priče koje oslikavaju stanje u posrnuloj kineskoj ekonomiji
Sun Zhan, 25-godišnji magistar financija, trebao je ostvariti svoj san o radu u investicijskom bankarstvu. Umjesto toga, danas radi kao konobar u restoranu s hot pot jelima u Nanjingu. 'Tražio sam dobro plaćeni posao, ali nisam imao uspjeha', kaže Sun, svjestan razočaranja svojih roditelja, piše CNN.
Iako je njihovo nezadovoljstvo dodatno opterećenje, Sun ima plan – rad u restoranu koristi kao priliku za učenje vođenja ugostiteljskog posla s ciljem otvaranja vlastitog restorana.
Kina proizvodi milijune diplomiranih studenata godišnje, ali u mnogim područjima nema dovoljno radnih mjesta. Usporavanje ekonomije, posebno u sektorima poput nekretnina i proizvodnje, dodatno pogoršava situaciju. Nezaposlenost među mladima dosegnula je gotovo 20 posto 2024. godine, dok posljednji podaci iz studenog pokazuju blagi pad na 16,1 posto. No, mnogi diplomanti ostaju zarobljeni u poslovima ispod svojih kvalifikacija.
Wu Dan, 29-godišnjakinja s diplomom iz financija s prestižnog sveučilišta u Hong Kongu, sada radi kao pripravnica u klinici za sportske ozljede. Nakon što nije bila zadovoljna uvjetima u financijskom sektoru, odlučila je promijeniti karijeru, na zaprepaštenje svoje obitelji.
'Moja obitelj nije razumjela zašto biram fizički posao s malom plaćom nakon što sam imala tako dobru poziciju', priznaje Wu, ali dodaje da je sretna u svojoj novoj ulozi i planira jednog dana otvoriti vlastitu kliniku.
Privremena rješenja za nesigurnu budućnost
Dok čekaju bolje prilike, mnogi mladi pronalaze privremene poslove. U filmskom gradu Hengdian, jugozapadno od Šangaja, tisuće diplomiranih studenata rade kao statisti u filmskoj industriji. 'Samo stojim pored glavnog glumca', kaže Wu Xinghai, 26-godišnjak s diplomom iz elektroničkog inženjerstva, koji privremeno glumi tjelohranitelja.
Iako uživa u fleksibilnosti, Wu zna da ovo nije trajno rješenje. 'Ne zarađujem puno, ali osjećam se opušteno i slobodno', dodaje.
Profesorica Zhang Jun sa Sveučilišta grada Hong Konga objašnjava da mnoge kompanije, uključujući tehnološke gigante, smanjuju broj zaposlenih, dok uvjeti za diplomante postaju sve lošiji.
Mladi, čak i oni zaposleni, osjećaju nesigurnost. Wu Dan zaključuje: 'Oni zaposleni su također zbunjeni i nezadovoljni. Budućnost je nejasna. Ako izgube trenutni posao, ne znaju što dalje.'