Na azijskim su burzama u petak cijene dionica oštro pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači plaše da će oporavak svjetskog gospodarstva od koronakrize ipak potrajati duže nego što su se nadali. Najvažniji indeksi nastavili su kliziti i na europskim burzama u petak prijepodne, nakon oštrog pada dan ranije, uzrokovanog splasnulim nadama investitora da će krivulja gospodarskog oporavka nakon pandemije imati V oblik
Paneuropski Stoxx 600 indeks oko 9,30 sati bio je u minusu 0,54 posto, nakon što je dan ranije potonuo 4 posto. Sada je na putu tjednog gubitka od 5,8 posto te otprilike 19 posto ispod povijesnog rekorda dosegnutog u veljači.
Istodobno, frankfurtski DAX oslabio je 0,27 posto, na 11.938 bodova, pariški CAC za 0,43 posto, na 4.799 bodova, dok je londonski Ftse indeks u minusu 0,79 posto, na 6.028 boda.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks u petak je oslabio 0,75 posto, na 22.305 bodova.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu više od 1,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio više od 1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji skliznule između 0,4 i 2,4 posto.
Azijske ulagače pokolebao je jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu po najvećim dnevnim stopama od polovice ožujka.
Dow Jones potonuo je 6,9 posto, dok je S&P 500 skliznuo 5,9, a Nasdaq indeks 5,3 posto jer su ulagače zabrinule vijesti o rastu broja novozaraženih od koronavirusa u pojedinim saveznim državama SAD-a, koje su nedavno ukinule restriktivne zdravstvene mjere.
„Ukupan broj zaraženih od Covida-19 jučer je u SAD-u premašio dva milijuna, pri čemu je u čak 18 država povećan broj novozaraženih, uključujući Teksas, Floridu, Arizonu i neke dijelove Kalifornije. To je izazvalo strahovanja od novih zabrana kretanja i gospodarskih aktivnosti, produženog razdoblja opreza potrošača i sporog oporavka gospodarstva“, kaže Ray Atrill, strateg u National Australia Bank.
Američki zdravstveni stručnjaci upozorili su jučer da bi broj umrlih od koronavirusa u SAD-u mogao dosegnuti 200.000 do rujna, prije nego što se broj novozaraženih stavi pod kontrolu.
„Realnost je da će gospodarski rizici potrajati duže nego što se na tržištu procjenjivalo. Posljednjih tjedana tržište je možda prebrzo poraslo“, kaže Dan Deming, direktor u tvrtki KKM Financial.