Deset nekretnina riječke Transadrije u stečaju, među kojima je glavna poslovna zgrada u središtu Rijeke, bit će do kraja mjeseca ponuđene na prodaju.
Deset nekretnina riječke Transadrije u stečaju, među kojima je glavna poslovna zgrada u središtu Rijeke, bit će do kraja mjeseca ponuđene na prodaju po početnoj cijeni od ukupno 15,8 milijuna eura, izjavio je danas za Hinu stečajni upravitelj Zdravko Čupković.
O prodaji tih nekretnina odlučili su razlučni vjerovnici, a osim zgrade na riječkoj rivi prodavat će se nekretnine u riječkom naselju Srdoči, u Goričanima, Varaždinu, Zadru, Poreču, Sisku, Koprivnici i Pločama. Zgrada na Rivi Boduli u Rijeci prodavat će se u dva dijela. Glavni poslovni dio zgrade Transadrije sa šest katova, uključujući i konferencijsku dvoranu, prodavat će se po ukupnoj početnoj cijeni od 11,3 milijuna eura.
Poslovni prostori u prizemlju, koji su iznajmljeni za ugostiteljski objekt, poslovnicu poslovne banke i drugo, prodavat će se za početnih ukupno 1,9 milijuna eura. Po riječima Čupkovića, nakon te prodaje u vlasništvu Transadrije ostat će još nekretnine u Šibeniku, Puli, Pazinu, Rijeci i Zagrebu, od kojih će se dio koristiti za nastavak poslovanja, te pravo građenja na zemljištu u industrijskoj zoni na Kukuljanovu. U vezi se nekretninom u Kopru u tijeku je sudski spor, na nekretnini u Celju pokrenuta je ovrha banke, a nekretnine u Jesenicama i Mariboru još nisu posve vlasnički identificirane.
Transadria je 100-postotni vlasnik tvrtke Transglob iz Ljubljane, sa 68 zaposlenih. Tijekom stečaja planira se prodaja tvrtke, za otkup je zainteresirana polovica zaposlenih, ali je prodaja za sada, zbog poteškoća pri dobivanju zajma za otkup, odgođena. Transadria ima i 70 posto udjela u tvrtki TransRI, suvlasniku poslovnog tornja u sklopu trgovačkog centra u riječkom naselju Pećine, sa samo jednim zaposlenikom. Toranj još nije prodan, pa se razmatra mogućnost iznajmljivanja poslovnog prostora u njemu, rekao je Čupković.
U lipnju ove godine Transadrija je prodala kutinskoj Petrokemiji 50 posto udjela u Luci Šibenik po cijeni od 24,2 milijuna kuna. Novcem od prodaje podmiren je dio plaća i otpremnina, tj. oko 70 posto tražbina iz prvog isplatnog reda. Transadrija je u stečaju od rujna 2011., imovina joj je procijenjena na 167,7 milijuna kuna, a priznato je 183,07 milijuna kuna tražbina vjerovnika.
Sada u toj tvrtki radi 124-ero ljudi, u četiri poslovnice u Zagrebu, Rijeci, Slavonskom Brodu i Šibeniku.
Čupković je rekao da će se do kraja godine vjerojatno morati dodatno smanjiti broj poslovnica, a sljedeće godine donijeti odluke o prodaji Transadrije. Za sada postoje dvije mogućnosti, rekao je navodeći da je prva da vjerovnici preumu vlasničke udjele u tvrtki, a da je druga mogućnost prodaja imena i brenda te pronalazak strateškog partnera koji bi preuzeo dio zaposlenih i nekretnina.
Sada Transadrija uspijeva prihodima 'pokriti' oko 92 posto rashoda, plaće se isplaćuju, a nadamo se da ćemo do kraja godine uspjeti pokriti rashode u cijelosti, izjavio je stečajni upravitelj Zdravko Čupković.