PROSVJED PRED AUDIO-om

Radnici RIZ-Odašiljača boje se da će završiti kao Kamensko

29.05.2012 u 17:14

Bionic
Reading

Dvjestotinjak radnika tvrtke RIZ-Odašiljači prosvjedovalo je danas pred Agencijom za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) protiv smjene dva člana Uprave tvrtke, te zahtijevajući da se i radnicima RIZ-Odašiljača putem programa ESOP-a omogući radničko dioničarstvo

Prosvjednici su od čelnika AUDIO-a zatražili obustavu imenovanja novih članova Nadzornog odbora (NO) i Uprave RIZ-Odašiljača jer to smatraju uvodom u likvidaciju tvrtke kako bi se pojedinci dokopali atraktivnog zemljišta na kojem bi se gradili luksuzni poslovno-stambeni objekti.

RIZ-Odašiljači zapošljavaju 240 radnika, gotovo stopostotni su izvoznik i jedna od najboljih tvornica na svijetu u proizvodnji odašiljača. U iduća četiri mjeseca moraju proizvesti i isporučiti opremu za TV kuće Indije i Južne Koreje u vrijednosti pet milijuna eura, kažu prosvjednici.

Unatoč tome, AUDIO sada tužbom traži sazivanje izvanredne Skupštine društva kako bi se smijenio sadašnji NO, a potom i članovi Uprave Milić Bijelić i Stjepan Planinić, koji su dugogodišnji radnici RIZ-a, a zaslužni su za stabilizaciju i oporavak tvrtke, tvrde prosvjednici.

Smjena Bijelića i Planinića te dovođenje osoba koje se instaliraju prema političkoj podobnosti kod radnika budi sumnju da se želi uništiti RIZ prema već 'klasičnoj hrvatskoj priči', kao u slučaju Kamenskog, rekla je glavna sindikalna povjerenica u RIZ-Odašiljačima Marina Glokević

Već godinama Sindikat metalaca Hrvatske prijavljuje Državnom odvjetništvu, USKOK-u, policiji i Hanfi nezakonite radnje pojedinaca koji su tvrtki nanijeli ogromnu štetu, no ništa još dosad nije sankcionirano, kaže Glokević.

Radnici traže da im AUDIO omogući program ESOP-a, odnosno radničko dioničarstvo, na što ga obvezuje odluka Vlade još iz 2008. godine, kada je RIZ-u vraćena imovina od 17 milijuna dolara, na čiji je povrat čekao još od raspada Jugoslavije.

Povratom te imovine i rješenjem o obnovi pretvorbe tada je RIZ došao u većinsko državno vlasništvo (63,85 posto), a Vlada je zaključila da mu se, kao i drugim istim slučajevima, omogući radničko dioničarstvo. Međutim, RIZ je do danas ostao jedinom tvrtkom sa slučajem povrata otete imovine na koju se nije primijenio važeći Zakon o privatizaciji

Radnici stoga traže da Vlada odnese odluku o prijenosu portfelja dionica AUDIO-a društvu RIZ-Odašiljači za jednu kunu, te odobrenje programa RIZ-ESOP na prvoj idućoj sjednici Upravnog vijeća AUDIO-a, rečeno je na prosvjedu.